اخذ گرید یا رتبه EPC  طرح و ساخت : توضیح از کارشناسان با تجربه اخذ گرید و رتبه بندی شرکتها موسسه فرداد رسا
رتبه بندی شرکت های پیمانکاران توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و رتبه بندی شرکت های EPC توسط سازمان مدیریت صنعتی انجام می گیرد.
EPC که در واقع مخفف کلمات Engineering Procurement Construction است، به پروژه هایی اطلاق می شود که در آن تمام فعالیت ها اعم از طراحی پروژه، نصب و راه اندازی و … به طور کامل بر عهده پیمانکار می باشد.
رتبه بندی شرکت های پیمانکاری از ۱ تا ۵ می باشد. اگر شرکت پیمانکاری بتواند در هر یک از شاخه ها رتبه ۱ یا ۲ را کسب کند، می تواند به عنوان شرکت EPC درخواست رتبه بندی نماید که پایه رتبه آن ۱ و ۲ خواهد بود. هر یک از شرکت ها نهایتا می توانند در دو شاخه اخذ رتبه نمایند.

شرایط لازم برای اخذ رتبه EPC

شرکت EPC متقاضی اخذ رتبه epc طرح و ساخت باید دارای رتبه پیمانکاری ۱ یا ۲ و رتبه مشاوران ۱ یا ۲ باشد.
در ارزیابی مربوط به رتبه­ بندی پیمانکاران، کسب امتیاز مربوط به اعضای هیئت مدیره ضرورت دارد.
در ارزیابی مربوط به اخذ رتبه مشاور ، اخذ امتیاز مربوط به پرسنل شرکت واجب است.
انتخاب اعضای هیئت مدیره و نحوه اعطای پست به آن ها باید با رعایت مقررات مربوط به رتبه بندی مشاوران صورت گرفته باشد.
قید همزمان کلمات طراحی و اجرا در موضوع فعالیت شرکت مندرج در اساسنامه، الزامی است.
متقاضی رتبه EPC باید مدارک لازم را به سازمان صادرکننده رتبه تحویل دهد. کارشناسان سازمان پس از بررسی شرایط لازم برای اخذ رتبه EPC در چهارچوب معین، صلاحیت شرکت را تایید یا رد می کنند. شرکت دارنده رتبه باید اعمال تغییرات آتی در شرکت را به سازمان اطلاع دهد.
مدت اعتبار این رتبه ۴ سال می باشد.
شرایط عمومی مالی و قراردادی جهت اخذ رتبه epc :
‌الف – نوع و میزان ضمانت ارایه پیشنهاد و سایر تضمین‌های قراردادی و در صورت لزوم تعیین سهم شرکت‌های همکار در تهیه تضمین‌ها.
ب – توان مالی پیمانکار و شرکت‌های همکار برای تأمین سرمایه کار.
پ – نمونه موافقت نامه، شرایط عمومی و شرایط خصوصی پیمان.
ت – امضای قرارداد به وسیله پیمانکار به اتفاق شرکت‌های همکار به صورت مشترک و تضامنی و اعطای نمایندگی به پیمانکار از سوی شرکت‌های‌همکار برای اجرای پروژه.
ث – نحوه جبران هزینه تهیه پیشنهاد از سوی پیمانکاران که به وسیله دستگاه اجرایی به منتخب دوم و سوم پرداخت می‌شود.
معیارهای ارزیابی توان اجرای کار:
‌الف – سابقه کار پیمانکار در پروژه‌های مشابه.
ب – سابقه کار شرکت‌های همکار پیمانکار.
پ – مدیریت کارآمد و با تجربه .
ت – کفایت افراد فنی و عناصر کلیدی از نظر دانش و تجربه.
ث – قدرت مالی پیمانکار و شرکتهای همکار.
ج – خلاقیت‌ها و نوآوری‌ها در کارهای مشابه.
چ – روش مدیریتی پیمانکار برای اجرای کار شامل نحوه کنترل زمان، هزینه و کیفیت.
ح – ماشین آلات و تجهیزات آماده به کار و یا در دسترس پیمانکار و شرکتهای همکار.
خ – سایر موارد لازم به تشخیص دستگاههای اجرایی.
ویژگی‎های رتبه EPC
– پیمانکار در زمینه انتخاب تجهیزات و تکنیک‎های اجرایی بصورت مستقل عمل می‎کند و به فعالیت‎های دیگران وابستگی خاصی ندارد و از برنامه زمان بندی آن‎ها پیروی نمی کند.
– سرعت در این پروژه‎ها بیشتر بوده و با انجام سریع کار، پرداخت‎های مورد انتظار نیز در زمان مشخص شده صورت می‎گیرد.
– در صورتی که پیمانکار از تجهیزات ارزان تر و سطح پایین استفاده کند که باعث تنزل کیفیت کار شود، ریسک عدم دریافت آخرین پرداخت را اخذ و کارهای بعدی کارفرما را نیز دریافت می‎کند.
– زمان در این نوع قراردادها اهمیت زیادی دارد که براساس تعهدات، طرفین باید نسبت به آن متعهد شوند. در هر مرحله از پروژه، تنها باید موارد مهم و اساسی مورد بحث قرار بگیرد تا تاخیری در روند اجرای پروژه رخ ندهد.
– کارفرما و مشاورین وی باید به مهارت و تجارب پیمانکار اعتماد کرده و جز در مواردی که پیمانکار از وظایف خود به صورت اساسی و کلی عدول می‎کند، در کار پیمانکار دخالت نکنند. همچنین باید پیشنهادات را با تاخیر طولانی بررسی نمایند.
– مرحله طراحی تقضیلی از اهمیت زیادی برخوردار است که کارفرما و مشاورین وی باید اطمینان یابند که پیمانکار از مشخصات عدول نکرده و مطابق با استانداردهای پروژه عمل کرده است.
– توافقات مالی و نحوه پرداخت در قرارداد تاثیر زیادی دارد. به همین دلیل باید در قرارداد بطور شفاف و مشخص تعیین و بر طبق آن نیز عمل شود. در صورتی که کارفرما در ابتدای امر از خواسته‎های خود آگاهی کامل داشته باشد، یک قرارداد بصورت قیمت یک قلم (Lump Sum) بهترین گزینه محسوب می‎شود. در این حالت پیمانکار باید از پشتوانه مالی برخودار باشد.
– در زمان راه اندازی پروژه، اگر کارفرما خواسته‎ها و الزاماتی داشته باشد، باید در قرارداد ذکر شود.
-کارفرما و مشاورین وی بیشترین فعالیت را در فرآیند مناقصه و نظارت عالیه در طول اجراء طرح دارند. پیمانکار مسئولیت تمامی عیب و نقص‎های احتمالی را بر عهده دارد که ریسک و مسئولیت اجرایی از کارفرما به پیمانکار منتقل می‎شود.
-کاهش هزینه‎های پروژه به علت فراهم ساختن امکان طراحی و اجرای اقتصادی امکانپذیر است. نکته حائز اهمیت در این مورد منافع اقتصادی حاصله است که باید میان کارفرما و پیمانکار بطور مساوی تقسیم شود. به عبارت دیگر این اطمینان برای کارفرما حاصل می‎شود که هزینه‎های نهایی پروژه از مبلغ توافق شده تجاوز نمی کند.
–  در مرحله مناقصه کارفرما باید نیرو، هزینه و منابع کافی را به منظور اطمینان از قابلیت‎های پیمانکار و کیفیت طرح‎های پیشنهادی آن‎ها صرف کند. همچنین پیمانکار نیز باید تلاش خود را در جهت تهیه پیشنهاد با اطمینان از قابل اجراء بودن و سودآوری آن به کار بندد.
مزایای رتبه EPC
اگر چه یکی از مشکلات ایران، نبود پیمانکارانی است که بتوانند مطابق با رتبه EPC کنند، اما مزایای صدور این رتبه، غیرقابل انکار است. شرکت‎های معدودی در عین برخورداری از توان مالی مناسب، در سه زمینه متفاوت مهندسی (E)، تدارکات (P) و اجراء (C) دارای تجربه کافی هستند. سود این نوع پروژه‎ها به تجربه و توانمندی در حیطه سه مورد فوق و ریسک پذیری بالا مربوط در ارتباط است که شرکت‎های داخلی فاقد آنها هستند.
با صدور رتبه EPC، ارتقاء قابلیت‎های ساخت و نوآوری در داخل کشور امکان پذیر می‎شود و می‎توان خریدهای خارجی را بصورت یکپارچه انجام داد. از سوی دیگر کارفرما به دلیل نیاز به کنترل کمتر در این روش، می‎تواند به فعالیت‎های اصلی خود پرداخته و نیروی پرسنلی کمتری را در سیستم خود استخدام نماید. همچنین بهره گیری از تامین منابع مالی بصورت فاینانس در این روش به آسانی انجام می‎شود.
شرکت­های EPC که موفق به دریافت گرید طرح و ساخت از سازمان مدیریت صنعتی شده اند در اولویت دریافت تسهیلات ارزی و ریالی جهت اجرای پروژه­های صنعتی و معدنی هستند.
پرداخت تسهیلات به شرکت های داری رتبه منجر به رشد بخش خصوصی می­شود.
اخذ رتبه EPC زمینه ساز توانمندی ساخت و ابداع در کشور می­شود.
رتبه بندی شرکت های پیمانکاران و EPC، بر حسب موضوع فعالیت به رشته های زیر تقسیم بندی شده است:
۱) رتبه رشته ابنیه و ساختمان: موضوع فعالیت شرکت در بر گیرنده امور پیمانکاری مربوط به ساخت ساختمان ها و ابنیه از جنس های مختلف، سازه های ساختمانی، محوطه های کوچک، دیوارکشی، اجرای پیاده روها و سنگفرش کردن آنها مشابه آن می باشد.
۲) رتبه رشته آب- رشته آب دارای ۳ زیر رشته است:
۱- امور مربوط به سـازه های دریایی و سـاحلی، احداث حوضچه ها و استخرهای پرورش و تکثیر آبزیـان
۲- امور مربوط به بندها، سدها و سـاختمان نیروگـاه آبـی، سازه های هیـدرولیکی و تونل های آب
۳- امور مربوط به خطوط انتقال آب و شبکه های آب و فاضلاب مخازن آب و شبکه های توزیع آب، شبکه های جمع آوری و انتقال فاضلاب، کانال های انتقال آب و شبکه های آبیاری و زهکشی، مربوط بـه و عملیات ساختمانی (سیویل) تصفیه خـانه های آب و فاضلاب
۳) رتبه رشته راه و ترابری: موضوع فعالیت شرکت در برگیرنده امور پیمانکاری مربوط به ساخت انواع راه ها، باند فرودگاه و تاسیسات مربوط به انتقال هوایی، تونل ها، پل ها، راه های زیرزمینی و سیستم های حمل و نقل (تهیه، نصب، نگهداری و تعمیر تجهیزات) و راهداری و عملیات آسفالتی و مشابه آن می باشد.
۴) رتبه رشته صنعت و معدن: موضوع فعالیت شرکت دربرگیرنده امور پیمانکاری مربوط به تاسیسات و تجهیزات صنایع غذائی، نساجی، پوشاک، چرم، چوب و شیشه، استخراج، فرآوری، ذخیره، تبدیل مواد خام و تولید در صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، شیمیائی، معدنی، صنایع فلزی، کارخانجات ابزارآلات و ماشین ها، تولید وسایل آزمایشگاهی و دارویی، وسایل حمل و نقل، خطوط انتقال مواد در کارخانجات، بهینه سازی مصرف انرژی، صنعت حمل و نقل و مشابه آن می باشد.
۵) رتبه رشته نیرو: موضوع فعالیت شرکت دربرگیرنده امور پیمانکاری مربوط به تولید، توزیع و انتقال نیرو، نیروگاه ها، شبکه های برق و الکترونیک، سیستم های کنترل برق و مشابه آن می باشد.
۶) رتبه رشته تاسیسات و تجهیزات: موضوع فعالیت شرکت دربرگیرنده امور پیمانکاری مربوط به خطوط انتقال آب، نفت و گاز و تاسیسات و تجهیزات تصفیه خانه ها، سیستم های سرد کننده ساختمان، تاسیسات و تجهیزات ساختمان و انتقال زباله، وسایل انتقال مثل آسانسور و پله برقی، سیستم های هشدار دهنده، تجهیزات آشپزخانه و سلف سرویس و رختشویخانه، سیستم های ارتباطی، شبکه های رایانه ای ساختمان، ماسه پاشی، حفاظت کاتودی، پوشش، ایستگاه های پمپاژ و مشابه آن می باشد.
۷) رتبه رشته کاوش های زمینی: موضوع فعالیت شرکت دربرگیرنده امور پیمانکاری مربوط به اکتشاف، حفاری، استخراج، حمل و بهره برداری از مواد موجود در پوسته زمین و بستر دریا و معادن، کاوش های غیرمستقیم روی خشکی، حفاری های آبی، دفن زباله، کاوش های دریایی، سیستم های ثابت انتقال مواد در دریا و ایستگاه های آن شامل آب، فاضلاب، و مشابه آن می باشد.
۸) رتبه رشته ارتباطات: موضوع فعالیت شرکت دربرگیرنده امور پیمانکاری مربوط به مخابرات صوتی، تصویری و داده ای، ساخت ایستگاه های اصلی انتقال دهنده و توزیع کننده، انواع شبکه های پستی، شبکه های انتقال سیمی، بی سیم، رادیو، تلویزیون، و شبکه های ماهواره و مشابه آن می باشد.
۹) رتبه رشته کشاورزی: موضوع فعالیت شرکت در برگیرنده امور پیمانکاری در زمینه جنگل داری، درختکاری، اصلاح اراضی، عملیات بهزراعی، کاشت و برداشت محصولات عمده و استراتژیک، مرتعداری و ایجاد مراتع دستکاشت، ایجاد فضای سبز و نگهداری آن، امور دامپروری، شیلات و آبزیان و مشابه آن می باشد.
۱۰) رتبه رشته خدمات: موضوع فعالیت شرکت دربرگیرنده امور پیمانکاری مربوط به رفع آلودگی از محیط های خشکی و آبی، آتشنشانی و کمک رسانی و امور پیمانکاری مربوط به خدمات بانکداری، بیمه، نگهبانی و حفاظت، گردشگری، امور بهداشتی و درمانی و هنری و مشابه آن می باشد.
۱۱) رتبه رشته مرمت آثار باستانی: موضوع فعالیت شرکت در بر گیرنده امور پیمانکاری مربوط به مرمت آثار باستانی می باشد.
اعضای هیأت ارزیابی پیمانکار طراحی و ساخت:
۱٫ مجری طرح.
۲٫ ذیحساب یا مدیر امور مالی دستگاه اجرایی.
۳٫ مدیر امور فنی و مهندسی یا مدیر امور اجرایی دستگاه اجرایی.
۴٫ نماینده امور پیمان‌های دستگاه‌های اجرایی.
۵٫ نماینده مشاور کارفرما(‌مشاور یا مدیر طرح).
وظایف هیأت:
۱٫ بررسی مکفی بودن اطلاعات و مدارک پروژه برای اجرا به روش طرح و ساخت.
۲٫ تعیین ارزش وزنی ملاکهای ارزیابی توان کار و تنظیم جدول سنجش امتیازها
۳٫ ارزیابی کفایت مدارک دعوت‌نامه ارزیابی توان اجرای کار.
۴٫ بررسی و سنجش توانمندی اجرای کار پیمانکاران و تهیه فهرست کوتاه پیمانکاران
جلسات هیأت با حضور مجری طرح رسمیت می‌یابد. تصمیمات در هیأت با رأی‌گیری و حداقل با اخذ سه رأی مثبت اعتبار می یابد.
اطلاعاتی که طبق فرم‌ها و جدول‌های اظهار نامه ارزیابی توان اجرای کار خواسته می‌شود:
‌الف – مشخصات ثبتی یا مجوز قانونی راه اندازی شرکت پیمانکاری و شرکت‌های همکار.
ب – مشخصات گواهی صلاحیت پیمانکار(‌گروه مدیریت طرح و ساخت).
پ – مشخصات سازمانی پیمانکار و شرکتهای همکار.
ت – مشخصات سازمانی مدیریتی پیمانکار و شرکت‌های همکار.
ث- مشخصات مالی و اعتباری پیمانکار و شرکت‌های همکار.
چ – توان طراحی و اجرایی پیمانکار و شرکتهای همکار.
ح – امکانات و تجهیزات فنی و نرم‌افزاری.
خ – وضعیت ماشین‌آلات و تجهیزات پیمانکار و شرکت‌های همکار.
اطلاعات کلی پروژه :
‌الف – خروجی‌ها (‌فرآورده‌ها، محصولات) و ظرفیت‌ها.
ب – ورودی‌ها از قبیل مواد اولیه و انرژی.
پ – اهداف توسعه آتی.
ث – مبانی طراحی، کدها و استانداردها.
ج – اطلاعات مربوط به ساختگاه.
چ – برنامه زمانی کلی پروژه.
ح – سازمان پروژه (‌کارفرما، مشاوره و مدیر طرح).
خ – ضوابط ایمنی طرح.
مشاوره اخذ رتبه EPC طرح و ساخت
برای اخذ رتبه EPC طرح و ساخت از هر نوع و آشنایی با چند و چون کار، بهترین روش ، مشاوره گرفتن از موسسه ها و شرکت‌هایی است که در این زمینه فعالیت می کنند.. یکی از شرکت‌های مشاوره اخذ رتبه EPC طرح و ساخت ، ” موسسه حقوقی فرداد” است. با مراجعه به این موسسه ‌و مشاوره با نیروهای متخصص آن، می‌توانید با خیالی آسوده کارهای اخذ رتبه EPC طرح و ساخت خود را انجام دهید.کارشناسان و مشاوران ما در موسسه فرداد رسا برای جلوگیری از اتلاف وقت و وجود مانع به صورت تخصصی اقدام اخذ رتبه EPC طرح و ساخت برای شما می نمایند .و پیگیری های لازم دراین مسیر را بخوبی برایتان انجام می دهند.

دیدگاه شما