بلاگ

ثبت شرکت استارت آپ : استارت‌آپ از دیدگاه نیل بلومنتال، مؤسس و مدیرعامل کمپانی واربی پارکر (Warby Parker) این‌چنین تعریف می شود:
استارت‌آپ یک کمپانی نوپا است که راه‌ حلی نوین را برای یک مساله ارائه می‌کند؛ درحالی‌که تضمینی برای موفقیت کمپانی از طریق راه‌حل ارائه‌شده وجود ندارد.
بسیاری استارت‌آپ را فرهنگ نوینی برای اندیشه‌های نو و خلاقیت بر فراز ایده‌های موجود می‌دانند که هدف از آن برطرف کردن مشکلات موجود در نقاط کلیدی است که به‌عنوان پاشنه‌ی آشیل راه‌حل‌های موجود شناخته می‌شوند.
آدورا چئونگ، مؤسس و مدیرعامل کمپانی هوم‌جوی (Homejoy) که یکی از استارت‌آپ‌های مطرح ایالات‌متحده در سال ۲۰۱۳ بوده، در تعریف استارت‌آپ این مفهوم را با عنوان پنجره‌ی ذهن رو به آینده خوانده است. وی در این خصوص چنین اظهارنظر کرده است:
تأسیس یا پیوستن به یک استارت‌آپ به معنای یک تصمیم جدی برای جدا شدن از شرایط ایده‌آل و پایدار به‌منظور دستیابی به رشد برق‌آسا و تلاش برای ایجاد موجی از تغییرات در مدت‌زمان کوتاه است.
براساس تعریف Merriam-Webster استارت‌آپ به این معنی است:

عمل یا مجموعه‌ای از کارها به‌ منظور یک حرکت جدید و یک شرکت یا کسب‌وکار نوپا
فرهنگ واژگان انگلیسی آمریکن هریتیج نیز استارت‌آپ را تعریف کرده:
یک کسب‌وکار یا تعهدی که به‌تازگی آغاز به فعالیت کرده است.
ویکیپدیا نیز استارت‌ آپ را یک تجارت نوپا در قالب یک کمپانی، شراکت یا سازمان موقت تعریف می‌کند که در پی ایجاد و راه‌اندازی یک مدل تجاری جدید درزمینه‌ی خاصی است. ویکیپدیا نیز نوآوری را به‌عنوان شاخصه‌ی اصلی استارت‌آپ عنوان کرده و به این نکته اشاره کرده که در باور عمومی، استارت‌آپ‌ها معمولاً ماهیتی مرتبط با فناوری دارند؛ اما این موضوع همیشه صحت ندارد. این دائره‌المعارف اینترنتی درونمایه‌ی استارت‌آپ را در جاه‌طلبی، نوآوری و تلاش برای رشد در سطح جهانی تعریف کرده است.
ازنظر پول گراهام، مدیرعامل کمپانی Y Combinator که یک سرمایه‌گذار درزمینه‌ی شتاب بخشیدن به رشد استارت‌آپ‌ها است، یک کمپانی با قدمت پنج ساله را نیز می‌توان یک استارت خواند؛ اما یک کمپانی ۱۰ ساله تقریباً در حال دگردیسی و گسترش است.
با بررسی تولد و فعالیت استارت‌آپ‌ها در سال‌های اخیر می‌توان به جرات گفت که به‌صورت میانگین عمر استارت‌آپ‌ها تقریباً سه سال است و این کمپانی‌های نوپا پس از سه سال دیگر یک استارت‌آپ شناخته نمی‌شوند. دلایل متعددی برای پایان دوران سه ساله‌ی شناخته شدن به‌عنوان استارت‌آپ مطرح است که ازجمله‌ی آن می‌توان به تصاحب شدن توسط سایر کمپانی‌های بزرگ، افزایش تعداد دفاتر به بیش از یک مرکز، افزایش درآمد به بیش از ۲۰ میلیون دلار، افزایش تعداد کارکنان به بیش از ۸۰ نفر و افزایش تعداد اعضای اصلی به بیش از پنج نفر یا فروش سهم اعضای اصلی اشاره کرد. درواقع می‌توان در یک جمله‌ی ساده رسیدن استارت‌آپ به سودآوری را پایانی برای شناخته شدن آن به‌عنوان یک استارت‌آپ موفق خواند.
ویژگی های یک استارت آپ
– سرعت و زمان: کار یک استارت آپ، یافتن سریع مدل کسب و کار مناسب، در کمترین زمان ممکن است.
– عدم قطعیت : در واقع شما به عنوان یک استارت آپ، دقیقاَ نمی دانید که کدام روش جواب می دهد و کدام روش جواب نمی دهد.
– تکرارپذیر: یعنی بتوان محصول یا خدمت ارائه شده را تولید انبوه کرد.
– مقیاس پذیر : یعنی اینکه بتوان آن مدل کسب و کار را در آینده با افزایش منابع مالی، نیروی انسانی و… توسعه داد.
– ایده های نوآورانه و خلاقانه : نوآوری در استارت آپ ها، به شکل نوآوری در بازار یا نوآوری در محصولات و خدمات، خود را نشان می دهد.
 اصول مهم در استارت آپ ها
سه اصل مهم در استارت آپ عبارت است از :
۱- سرمایه ها: آنچه که به آن نیاز دارید تا یک استارت آپ را شروع کنید، سرمایه های نرمتان (مانند دانش، مهارت ها، و ارتباطاتتان) و سرمایه های سختتان (مانند پول در بانک)
۲- آرزوها و ارزش ها :جایگاهی که دوست دارید در آینده داشته باشید.
۳- واقعیت های بازار: اینکه محصولتان فروش داشته باشد و چیزی باشد که مردم واقعاَ برایش به شما پول بپردازند. اگر یکی از این موارد نباشد، موفق نخواهید شد.
نکات مهم حقوقی در خصوص راه اندازی یک کسب و کار نوپا (استارت آپ):
۱. ایده خود را بدون مراقبت های لازم افشا نکنید زیرا اصولا ایده تحت حمایت قانونی قرار ندارد.
۲. پیش از مطرح کردن جزئیات ایده خود با سرمایه گذار یا شرکای خود با انها قرارداد محرمانگی (NDA) منعقد کنید؛ در تنظیم این قرارداد، مواد ۶۴ و ۶۵ و ۷۵ قانون تجارت الکترونیکی را مد نظر قرار دهید.
۳. پیش از سرمایه گذاری بر روی یک ایده، آن را مورد ارزیابی قرار دهید (FS) تا مشخص شود چه میزان طرح شما امکان پذیر، توجیه پذیر، جذاب و دارای ریسک است؛ در قسمت توجیه مالی و محاسبه نرخ بازده داخلی طرح (IRR), به کسور و حقوق دولتی (نظیر بیمه، مالیات و عوارض) توجه کنید تا محاسبه شما گمراه کننده نباشد.
۴. چنانچه میخواهید ایده خود را با همکاری افراد دیگر اجرایی نمایید، جهت تنظیم روابط خود با آنها، قرارداد مکتوب مشارکت امضا کنید؛ این قرارداد باید جامع و شفاف باشد.
۵. لازم نیست تمام اشخاص مورد نیاز در ایجاد محصول را با خود شریک کنید؛ میتوانید از خدمات برخی از اشخاص در قالب مشاوره یا قرارداد کار استفاده نمایید.
۶. در تاسیس و ثبت شرکت خود نزد اداره ثبت شرکتها عجله نکنید زیرا تاسیس شرکت اسان است ولی منحل کردن آن، کاری دشوار و زمان بر است.
۷. در صورت حصول دارایی فکری قابل ثبت، حتما دستاورد فکری خویش را در اولین فرصت ممکن نزد مراجع صالحه قانونی ثبت کنید؛ همچنین پیش از ثبت اختراع خود، آن را در قالب مقاله یا در کنفرانس، منتشر و افشا نکنید.
۸. حقوق معنوی یک دارایی فکری همیشه متعلق به پدیدآورنده است که لزوما باید یک شخص حقیقی (انسان) باشد و قابل واگذاری به دیگری نیست در حالیکه حقوق مادی میتواند متعلق به شخص حقیقی یا حقوقی (مانند شرکت تجاری) بوده و قابل انتقال به دیگری است و حقوق انحصاری آن، برخلاف حقوق معنوی، محدود به مدت معینی است.
۹. اگر توافق کرده اید که ۵۰ درصد حقوق مادی اختراع شما برای سرمایه گذار باشد سعی کنید در ورقه اختراع (Patent) فقط نام شما ذکر شود و در یک قرارداد جداگانه به حق ۵۰ درصدی سرمایه گذار تصریح کنید.
۱۰. نام شرکت و نام محصول و علامت تجاری خود را به گونه ای انتخاب کنید تا مشابهت گمراه کننده ای برای مصرف کننده وجود نداشته باشد؛ همچنین با مراجعه به سایت whois.net مطمئن شوید که دامنه سایت به نام شما ثبت شده است؛ ترجیحا هر دو دامنه com و ir را ثبت کنید.
۱۱. از میان شرکتهای مختلف تجاری، شرکتی انتخاب کنید که متناسب با حجم فعالیت و اهداف و موضوع فعالیت شما باشد؛ همچنین در تنظیم اساسنامه به حدنصاب های لازم، جهت تشکیل و تصمیم گیری دقت نمایید تا حقوق شما به واسطه خلاء های قانونی، به ناروا تضییع نشود.
۱۲. ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتها، لزوما به منزله مجوز قانونی جهت انجام موضوع مندرج در اساسنامه شرکت نیست، زیرا فقط در موارد محدودی ثبت شرکت منوط به اخذ مجوز است (مانند فعالیت بورسی و نهادهای مالی جدید شامل شرکت های تامین سرمایه) و در بیشتر موارد، شرکت ثبت شده و اخذ مجوز، لازمه شروع فعالیت است.
۱۳. شرکا نمیتوانند، شریک دیگر را مجبور کنند تا نسبت به سهم خودش، آورده جدید به شرکت تزریق کند، بنابراین پیش از گسترش فعالیت، در خصوص نحوه تامین سرمایه لازم جهت تجاری سازی محصول اتخاذ تصمیم کنید.
۱۴. داوری مطلع به مسائل حقوقی کسب و کار جهت حل و فصل اختلافات احتمالی خویش تعیین نمایید تا اختلافات شما با تدبیر داور حل شود و اختلاف منجر به تعطیلی کسب و کار و قطع ارتباط تجاری شرکا نشود.
تفاوت شرکتهای سرمایه گذاری با نو پا در چیست:
شرکتهای استارت اپ یا نوپا که بر پایه ی ایده های نو بوجود می ایند به همین دلیل دارای رقیب نیستند
ثبت شرکت استارت آپ (نوپا)
ثبت شرکت در قالب های ثبتی مختلف صورت می پذیرد . این قالب ها عبارتند از ۱٫ سهامی خاص ۲٫ بامسئولیت محدود ۳٫ مختلط سهامی ۴٫ مختلط غیرسهامی ۵٫ تضامنی ۶٫ نسبی ۷٫ تعاونی
اشخاصی که قصد دارند در قالب شخص حقوقی تجارت کنند یکی از انواع شرکت های تجاری را جهت شروع فعالیت خود انتخاب می کنند.به صورت معمول از میان شرکت های هفتگانه ی فوق،  اکثر مردم شرکت بامسئولیت محدود و یا شرکت سهامی خاص ثبت می نمایند که هر یک از این شرکت ها خصوصیات و ویژگی های خاص خود را دارند.

روش های ثبت شرکت استارت آپ

متقاضیان ثبت شرکت های استارت آپ میتوانند برای انجام فرآیند ثبت شرکت خود به دو صورت اقدام کنند:
۱-توسط خود متقاضی
۲- از طریق وکلای فعال در موسسات حقوقی ثبت شرکت ها  به ثبت برسانند .که در این صورت کارشناسان و مشاوران مجرب و کارآزموده ما در موسسه حقوقی فرداد رسا در خدمت متقاضیان گرامی می باشند تا کار ثبت شرکت استارت آپ را برای این عزیزان در اسرع وقت انجام دهند.

ثبت شرکت استارت آپ مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود عبارت است از شرکتی که بین دو یا چند نفر برای امور تجاری تشکیل شده و هر یک از شرکا بدون اینکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات شرکت خواهند بود. در اسم شرکت باید عبارت ” با مسئولیت محدود ” قید شود و همچنین اسم شرکت نباید متضمن نام هیچ یک از شرکاء باشد وگرنه شریکی که اسم او در اسم شرکت قید شده در مقابل اشخاص ثالث مسئولیت تضامنی خواهد داشت.
مدارک لازم جهت ثبت شرکت استارت آپ  با مسئولیت محدود
۱٫ تقاضانامه ثبت شرکت ( فرم چاپی ) ۲ برگ
۲٫ شرکت نامه رسمی ( فرم چاپی )    ۲ برگ
۳٫ اساسنامه شرکت
۴٫ صورتجلسه مجمع عمومی موسسین و هیات مدیره  ۲ نسخه
۵٫ فتوکپی شناسنامه کلیه شرکا و مدیران ( اگر مدیر خارج از سهامداران انتخاب شود)
۶٫ اخذ و ارائه مجوز مربوطه ( در صورت نیاز )

ثبت شرکت استارت آپ سهامی خاص

شرکتی سهامی خاص شرکتی است بازرگانی که تمام سرمایه آن منحصراَ توسط موسسین تامین گردیده و سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام ، محدود به مبلغ اسمی سهام آن ها است.
مدارک لازم جهت ثبت شرکت استارت آپ سهامی خاص
۱٫ اظهارنامه شرکت ( فرم چاپی ) ۲ برگ
۲٫ اساسنامه شرکت  ۲ جلد
۳٫ صورتجلسه مجمع عمومی موسسین ۲ نسخه
۴٫ صورتجلسه هیات مدیره با امضای مدیران منتخب ۲ نسخه
۵٫ فتوکپی شناسنامه کلیه سهامداران و بازرسین
۶٫ ارائه گواهی پرداخت حداقل ۳۵ % سرمایه شرکت از بانکی که حساب شرکت در شرف تاسیس در آن جا افتتاح شده است.
۷٫ ارائه مجوز در صورت نیاز ( بنا به اعلام اداره ثبت شرکت ها )
۸٫ ارائه تقویم نامه کارشناس رسمی دادگستری ( اگر آورده شرکت غیر نقدی منقول و یا غیرمنقول باشد) .
۹٫ ارائه اصل سند مالکیت ( اگر اموال جزء سرمایه شرکت باشد ).

ارزش گذاری استارت آپ از چه لحاظی اهمیت دارد؟
ارزش گذاری مساله کار بسیار مهمی است .چرا که، همین ارزش گذاری هاتعیین می کنند که یک بنیان گذار به ازای سرمایه ای که دریافت می کند چه میزان از سهام شرکتی اش را باید در اختیار سرمایه گذاران قرار دهد. در مرحله اولیه ارزش شرکت نزدیک به صفراست، اما ارزش گذاری شرکت باید رقمی بسیار بالاتر از این باشد.

مشاوره ثبت شرکت استارت آپ

مراجعه به متخصص در هر رشته ای یک امر بدیهی و عقلانی است. ثبت شرکت استارت آپ و اصول حاکم بر آن نیز از این امر مستثنی نیست و اطلاع از قوانین و قواعد حاکم بر انواع ثبت شرکت ضروری بوده و وظیفه گروه تخصصی مشاوره ثبت شرکت فرداد رسا اطلاع رسانی از این قوانین می باشد. همین امر موجب شده که مشاوره حقوقی با وکلای برجسته و متخصص ثبت شرکت فرداد رسا راهنمایی های لازم را انجام دهد . اصولا علاوه بر نیاز مشاوره حقوقی برای انجام امور تجاری و اقتصادی و تنظیم انواع قرارداد ، افراد نیاز به مشاوره حقوقی داشته تا جلوی تضییع حقوق خویش را گرفته و حفظ منافع خود را تضمین نمایند.
از خدمات مشاوره رایگان ثبت شرکت موسسه فرداد رسا بهرمند شوید.

دیدگاه شما

Call Now Button