رتبه بندی و اخذ گرید شرکت های انفورماتیک : با کارشناسان با تجربه و متخصص اخذ گرید و رتبه بندی شرکتها موسسه فرداد رسا همراه شوید.
احراز صلاحیت شرکت‌ها برای تمامی پروژه‌های کامپیوتری از طریق شورای عالی انفورماتیک کشور یا معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور برای شرکت های انفورماتیکی صادر می گردد.
شرکت ها و موسسات انفورماتیکی به شرکت هایی گفته می شود که در اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری به ثبت قانونی رسیده باشند و موضوع فعالیت آنها در اساسنامه صرفاَ در زمینه انفورماتیک باشد.شرکت‌های انفورماتیکی از سال ۱۳۶۹ مشمول اخذ رتبه بندی گردیده اند. رتبه بندی شرکتهای انفورماتیک در واقع یک تقسیم ‌بندی کمی و کیفی در عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور می باشد که این رتبه‌بندی در احراز صلاحیت شرکت‌ها برای تمامی پروژه‌های کامپیوتری در سراسر کشور الزام‌آور تلقی می‌ گردد. رتبه بندی انفورماتیک به صورت ۱ تا ۷ بوده که در آن رتبه ۷ پایین ترین و رتبه ۱ بالاترین درجه را دارد.
گواهی رتبه بندی انفورماتیک به مدت یک سال اعتبار دارد.
معیارهای اخذ رتبه یا گرید شرکت های انفورماتیک
شایان ذکر است تا سال ۸۴ دو پارامتر ” میزان حقوق و دستمزد پرداختی شرکت ها به کارکنان ” و ” میانگین درآمد مشمول مالیاتی شرکت ها ” عوامل تعیین کننده رتبه شرکت ها در شورای عالی انفورماتیک بودند اما بر اساس تغییرات اعمال شده در سال ۹۰، عامل ” رضایت مشتری ” به عنوان سومین پارامتر تعیین رتبه بندی شرکت ها در نظر گرفته شد.
پارامتر نیروی انسانی:این پارامتر در محاسبه امتیاز کل سهم ۷۰ درصدی دارد.
در پارامتر نیروی انسانی میزان حقوق دریافتی و دستمزد اظهار شده در جداول مربوط به حقوق و دستمزد اظهارنامه مالیاتی مورد ارزیابی قرار می گیرد. در صورتی که شرکت دارای اظهارنامه مالیاتی نباشد، میزان حقوق و دستمزد مندرج در فهرست بیمه بررسی می شود.
سرانجام محاسبه امتیاز کل با فرمول حقوق پرداختی ۱/۶ + درآمد مشمول مالیات ۰/۴ = y  به دست می آید.
پارامتر درآمد:در محاسبه این پارامتر در رتبه بندی، میزان درآمد مشمول مالیات کلیه معافیت های مالیاتی مندرج در اظهارنامه مالیاتی و برگ مالیات قطعی شرکت ها ملاک اصلی است که در واقع میانگین دو سال آخر مالی فعالیت شرکت در نظر گرفته می شود.
این پارامتر در محاسبه امتیاز کل سهم ۳۰ درصدی دارد.
ضریب کاهنده رضایت مشتری:عامل رضایت مشتری یکی از موارد مورد نیاز رتبه بندی و احراز صلاحیت شرکت های انفورماتیکی است که دبیرخانه شورا باید شیوه های تبدیل رضایت مشتری به ملاک های کمی را تعیین کند.
هر حکمی علیه شرکت که از سوی دادگاه های صالحه در قوه قضاییه و نظام صنفی رایانه ای (شورای انتظامی استان و شورای انتظامی کل) صادر شده باشد، در اولین سال اقدام به رتبه بندی، موثر واقع می شود و تاثیر آن به مدت ۴ سال پس از صدور حکم باقی خواهد ماند.

شرایط رتبه بندی و اخذ گرید شرکت های انفورماتیک

اصولاَ برای اخذ گرید و یا اخذ رتبه انفورماتیک مدارک تحصیلی مدیر عامل و کارشناسان مورد بررسی قرار می گیرد. مدیرعامل می بایست در یکی از رشته های علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر (سخت افزار و نرم افزار و کلیه گرایش ها)، مهندسی فناوری اطلاعات، مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، مهندسی شیمی، مهندسی صنایع، ریاضی، فیزیک و آمار دارای حداقل مدرک کارشناسی معتبر از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشد و به طور تمام وقت در شرکت حضور داشته باشد. ملاک تمام وقت بودن ارائه فهرست بیمه شرکت است. در صورتی که مدیر عامل مدرک دیپلم یا فوق دیپلم داشته باشد با ارائه سابقه کار تخصصی در زمینه انفورماتیک و عضویت در هیئت مدیره یا مدیرعاملی شرکت های دارای گواهی رتبه بندی انفورماتیک (دیپلم: ۱۰ سال- فوق دیپلم کامپیوتر: ۴ سال- فوق دیپلم در رشته های مرتبط: ۶ سال-فوق دیپلم در سایر رشته ها: ۸ سال) می تواند نسبت به اخذ رتبه اقدام نماید. همچنین ، شرکت مذکور می بایست حداقل دارای دو کارشناس تمام وقت (با ارائه سه فهرست بیمه متوالی) با حداقل مدرک کارشناسی در رشته های مذکور باشد.
شرایط عمومی پیمانکاران برای اخذ رتبه بندی شرکت های انفورماتیک
نداشتن ممنوعیت‌های مقرر در اصول ۴۹ و ۱۴۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
نداشتن ممنوعیت مقرر در قانون منع مداخله وزرا و نمایندگان مجلس و کارمندان دولت در معاملات دولتی و کشوری مصوب ۲۲ دی ۱۳۳۷
نداشتن محرومیت یا محکومیت موثر در کارهای پیمانکاری
دارا بودن صلاحیت و امتیازهای لازم براساس آیین‌نامه طبقه‌بندی و تشخیص صلاحیت پیمانکاری
نداشتن ممنوعیت از اعطای صلاحیت به شرح مندرج در بند ۲۴ و ضوابط ارزشیابی پیمانکارا
نقش شورای عالی انفورماتیک در اخذ گرید انفورماتیک : برای تعیین سیاستهای لازم و سالم سازی مراکز و نظامهای کامپیوتری کشور و جلوگیری از اتلاف منابع مالی و نیروی انسانی و تجهیزات کامپیوتری و همچنین با هدف تعیین نظام کلی انفورماتیک کشور از جمله خط مشی و سیاستهای کامپیوتری کشور، شورای عالی انفورماتیک تشکیل شده که در فرایند رتبه بندی شرکتهای انفورماتیک هم ایفای نقش می کند.

مراحل اخذ رتبه بندی و گرید شرکت های انفورماتیک

۱٫ مراجعه به سامانه ساجات به نشانی http://sajat.mporg.ir و تکمیل اطلاعات لازم جهت اخذ ” شناسه کاربری و گذر واژه از سیستم ”
_ بارگذاری مدارک
مدارک لازم جهت بارگذاری : اسکن روزنامه رسمی تاسیس و در صورت وجود تغییرات در نام یا نوع شرکت می بایست اسکن روزنامه رسمی تغییر نام شرکت یا روزنامه رسمی تغییر نوع شرکت نیز بارگذاری گردد.
۲٫ تشکیل پرونده الکترونیکی با استفاده از نام کاربری و گذرواژه
مراجعه به سامانه ساجات و ورود به سیستم با استفاده از گذرواژه دوم. در این مرحله نسبت به درج اطلاعات عمومی، سهامداران و هیات مدیره و پرسنل، خود اظهاری و پرسشنامه و بارگذاری مجوزهای تولید و قراردادها اقدام نمایید. همچنین لازم است همزمان با ارجاع پرونده الکترونیکی به دبیرخانه شورا ، مدارک فیزیکی را به آدرس دبیرخانه ارسال نمایید.
۳٫ مدارک مورد نیاز الکترونیکی جهت بارگذاری در سامانه :
۱- فایل اسکن شده روزنامه رسمی تأسیس شرکت
۲-فایل اسکن شده روزنامه رسمی تغییر موضوع فعالیت شرکت
۳- فایل اسکن شده روزنامه رسمی تغییر نام شرکت
۴- فایل اسکن شده روزنامه رسمی تغییر مدیرعامل شرکت
۵- فایل اسکن شده مدرک تحصیلی + صفحه اول شناسنامه + تصویر پشت و رو +کارت ملی + برای آقایان کارت پایان خدمت مدیرعامل + یک قطعه عکس که توسط مدیر عامل برابر اصل شده باشد و ممهور به مهر شرکت
۶- فایل اسکن شده مدرک تحصیلی + صفحه اول شناسنامه + تصویر پشت و رو + کارت ملی + برای آقایان کارت پایان خدمت کارشناس اول + یک قطعه عکس که توسط مدیر عامل برابر اصل شده باشد و ممهور به مهر شرکت
۷-فایل اسکن شده مدرک تحصیلی +صفحه اول شناسنامه + تصویر پشت و رو کارت ملی + برای آقایان کارت پایان خدمت+ کارشناس دوم + یک قطعه عکس که توسط مدیر عامل برابر اصل شده باشد و ممهور به مهر شرکت
۸- فایل اسکن شده سه لیست بیمه اخیر شرکت(شامل دو کارشناس +مدیر عامل )
۹- فایل اسکن شده فیش‌های پرداختی سه لیست اخیر بیمه مذکورکه دو کارشناس و مدیر عامل در آن درج شده باشد.
رتبه بندی شرکت های انفورماتیک در ۱۵ شاخه زیر انجام می گیرد
۱٫ رائه و پشتیبانی سخت‌افزاری Mainframe
۲٫ تولید و ارائه رایانه‌های غیرMainframe
۳٫ تولید و ارائه دستگاه‌های جانبی
۴٫ تولید و ارائه قطعات و ملزومات
۵٫ تولید و پشتیبانی نرم‌افزارهای سفارش مشتری
۶٫ ارائه و پشتیبانی بسته‌های نرم‌افزاری و نرم افزارهای حامل محتوا
۷٫ ارائه و پشتیبانی نرم‌افزارهای پایه، سیستم و ابزارها
۸٫ خدمات شبکه‌های اطلاع رسانی Providers
۹٫ شبکه داده‌های رایانه ای و مخابراتی
۱۰٫ امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات
۱۱٫ مشاوره و نظارت بر اجرای طرح‌های انفورماتیکی
۱۲٫ آموزش و پژوهش
۱۳٫ خدمات پشتیبانی
۱۴٫ سیستم‌های ویژه
۱۵٫ سیستم های اتوماسیون صنعتی

مدارک عمومی اخذ رتبه و گرید شرکت های انفورماتیک

مدارک ثبت شرکت مانند: اساسنامه، اظهارنامه، روزنامه رسمی، آگهی تاسیس و تغییرات شرکت.
ارائه اصل و کپی برابر اصل شده از سند مالکیت یا اجاره نامه رسمی از دفتر مرکزی شرکت طبق روزنامه رسمی شرکت، کپی شناسنامه و کارت ملی تمامی سهامداران و اعضای هیئت مدیره شرکت
مدارک تحصیلی اعضای امتیازآور شرکت به طوری که دو سوم اعضای هیئت مدیره باید دارای مدرک تحصیلی کارشناسی باشند.

مشاوره اخذ گرید و رتبه بندی شرکت های انفورماتیک

مراجعه به متخصص و مشاور در هر رشته ای یک امر بدیهی و عقلانی است. اخذ گرید شرکت های انفورماتیک و اصول حاکم بر آن نیز از این امر مستثنی نیست و اطلاع از قوانین و قواعد حاکم بر آن ضروری بوده و وظیفه گروه تخصصی مشاوره اخذ گرید موسسه فرداد اطلاع رسانی این قوانین می باشد. همین امر موجب شده که مشاوره حقوقی با وکلای برجسته و متخصص موسسه فرداد رسا راهنمایی های لازم را به شما متقاضیان مشاوره اخذ گرید شرکت های انفورماتیک ارائه دهد.

دیدگاه شما