رتبه بندی و اخذ گرید شرکت های ارتباطات و فناوری اطلاعات : کارشناسان با تجربه اخذ گرید و رتبه بندی شرکتها موسسه فرداد رسا به شما توضیح میدهند.
سازمان مدیریت و برنامه ریزی سابق، شرکت ها را به دو گروه مشاور و پیمانکار تقسیم نموده. برای شرکتهای پیمانکاری رتبه ۱، ۲، ۳، ۴ و ۵ را تعریف می نماید. که ۵ پایین ترین رتبه و یک بالاترین رتبه است. و برای شرکتهای مشاور رتبه ۱، ۲، و ۳ را تعریف کرده که ۳ پایین ترین رتبه و ۱ بالاترین رتبه است.
اخذ رتبه پیمانکار در رشته ارتباطات و فناوری اطلاعات
اخذ گرید یا اخذ رتبه رشته ارتباطات و فناوری اطلاعات پیمانکار دارای ۵ رتبه از ۱ تا ۵ است که حداقل آن رتبه ۵ و حداکثر آن رتبه ۱ می باشد، پیمانکارانی که در یکی از شاخه های ارتباطات و فناوری اطلاعات شامل رشته های مخابرات صوتی و تصویری و داده‌ای، ساخت ایستگاه‌های اصلی انتقال‌دهنده و توزیع کننده، شبکه‌های زیرساختی و خدماتی شامل پستی، مخابراتی، شبکه‌های انتقال سیمی، بی‌سیم، رادیو، تلویزیون و شبکه‌های ماهواره، اینترنت و اینترانت و همانند آن فعالیت دارند می توانند جهت اخذ رتبه ارتباطات و فناوری اطلاعات اقدام کنند.لذا پس از استعلام و در نظر گرفتن سوابق و توان مالی خود با توجه به قوانین، اقدام به اخذ رتبه در رشته ارتباطات و فناوری اطلاعات جهت تعیین و تشخیص صلاحیت می نمایند .
رشته های زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات :
الکترومکانیک، مهندسی برق، الکتروتکنیک، مخابرات، ارتباطات، ابزاردقیق، مهندسی کامپیوتر، فناوری اطلاعات ( آی تی) .

شرایط رتبه بندی و اخذ گرید شرکت های ارتباطات و فناوری اطلاعات

جهت رتبه بندی شرکت های رشته ارتباطات و فناوری اطلاعات ابتدا میبایست تاسیس شرکت صورت  گیرد که حداقل دو سوم اعضای آن دارای مدرک کارشناسی باشند ، همچنین الزامیست مجموع سوابق بیمه اعضا در رشته ارتباطات و فناوری اطلاعات ۶ سال (هر نفر ۳سال) باشد و در صورتی که یکی از اعضا دارای ۷ سال سابقه بیمه در یکی از رشته های زمینه ی زیر باشد ، داشتن سابقه بیمه برای سایر اعضا  الزامی نمی باشد و نفر دوم می تواند شخص بدون سابقه بیمه در رشته مرتبط یا غیرمرتبط باشد . هیچ یک از مدیران شرکت نباید کارمند دولتی باشد. شرکت باید در سازمان ثبت شرکت ها به ثبت رسیده باشد . شرکت واجد شرایط و امتیازات لازم جهت تعیین صلاحیت در رتبه مورد نظر طبق دستور العمل های لازم باشد. لذا بعد از بررسی اطلاعات و مدارک مورد نیاز ارائه شده توسط سازمان تعیین صلاحیت ، رتبه ی ارتباطات و فناوری اطلاعات برای شخص صادر می گردد .
شرایط عمومی پیمانکاران برای اخذ گرید و رتبه بندی رشته ارتباطات و فناوری اطلاعات
نداشتن ممنوعیت‌های مقرر در اصول ۴۹ و ۱۴۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
نداشتن ممنوعیت مقرر در قانون منع مداخله وزرا و نمایندگان مجلس و کارمندان دولت در معاملات دولتی و کشوری مصوب ۲۲ دی ۱۳۳۷
نداشتن محرومیت یا محکومیت موثر در کارهای پیمانکاری
دارا بودن صلاحیت و امتیازهای لازم براساس آیین‌نامه طبقه‌بندی و تشخیص صلاحیت پیمانکاری
نداشتن ممنوعیت از اعطای صلاحیت به شرح مندرج در بند ۲۴ و ضوابط ارزشیابی پیمانکاران
معیارهای اخذ رتبه ارتباطات و فناوری اطلاعات
۱- ارزیابی شرایط عمومی ۲- تجربه و سوابق کاری شرکت ۳- توان نقدینگی

مراحل ثبت نام تشخیص صلاحیت پیمانکاران برای اخذ گرید و رتبه بندی شرکت های ارتباطات و فناوری اطلاعات

متقاضی پس از مطالعه کلیه آیین نامه های مصوب معاونت راهبردی، می بایست باتوجه به شرایط شرکت ارتباطات و فناوری اطلاعات اقدام به دریافت پایه و رشته مورد نظر نماید.
در ابتدا باتوجه به فهرست مدارک الصاقی در سایت ساجات، مدارک مورد درخواست را آماده کرده و در سایت ساجات شروع به ثبت نام می نماید . این مرحله شامل ۲ قسمت (ثبت نام اولیه و ثبت نام مرحله دوم) می باشد. در مرحله اول شناسه و گذر واژه اول دریافت شده و ثبت نام ابتدایی (ورود اطلاعات اولیه شرکت) انجام می شود و در مرحله دوم پس از تایید معاونت راهبردی و دریافت شناسه و گذر واژه دوم، کلیه اطلاعات شرکت باتوجه به رشته و پایه درخواستی بر روی سایت قرار گرفته و کلیه مدارک در محلهای مربوطه و تعریف شده الصاق می گردد . در نهایت پس از ورود و الصاق اطلاعات و مدارک بطور کامل پرونده جهت بررسی به سازمان مربوطه ارسال می گردد . سازمان مربوطه پس از بررسی پرونده (این بخش ممکن است طی چندین مرحله انجام پذیرد)، و تأیید آن پرونده الکترونیکی شرکت را به استانداری ارسال کرده و کلیه مدارک بطور فیزیکی توسط استانداری دریافت شده و نسبت به صدور کارتکس شرکت اقدام مینمایند .
مراحل اخذ رتبه پیمانکاری ارتباطات و فناوری اطلاعات را بطور خلاصه در زیر می آوریم:
۱- دریافت پوشه مخصوص تشخیص صلاحیت ازانجمن های صنفی پیمانکاران
۲- تحویل درخواست رتبه مورد تقاضا, مخاطب این نامه که در سربرگ شرکت می باشد باید معاونت فنی عمرانی استانداری محل ثبت شرکت باشد.
( چنانچه یک شرکت در تهران ثبت شده است نمی تواند در سمنان یا هر شهر دیگری درخواست تشخیص صلاحیت کند. هر شرکت در همان شهری که ثبت شده است می تواند در خصوص تشخیص صلاحیت خود اقدام کند.)
۳- ارائه مدارک شرکت شامل روزنامه تاسیس شرکت, اساسنامه, تقاضانامه و شرکت نامه یا اظهارنامه ثبت شرکت
۴- ارائه مدارک شناسایی تمام سهامداران و امضای هیئت مدیره شرکت شامل کپی از شناسنامه و کارت ملی و کارت پایان خدمت.
۵- ارائه اسناد محل شرکت شامل اجاره نامه یا کپی سند مالکیت
۶- ارائه کد اقتصادی شرکت
۷- ارائه مدارک مهندسی شرکت شامل یک نفر مهندس با ۳ سال سابقه بیمه و یک نفر مهندس بدون سابقه که میزان سابقه مهندسین شرکت هرچه بالاتر باشد امتیاز مهندسی شرکت افزایش یافته و در موقعی که شرکت جهت تشخیص صلاحیت پایه ۴و یا بالاتر اقدام میکند نیاز کمتری نسبت به تامین امتیاز پرسنلی یا هیئت مدیره شرکت می باشد.
در صورتی که درخواست جهت اخذ رتبه ۴ و ۳ و ۲ و ۱ انجام می شود در کنار ۷ مورد فوق ۲ مورد دیگر نیز می بایست قرار گیرد که شامل:
۱- ارائه کپی قراردادها و مفاصاحساب آنها
۲- ارائه آخرین اظهارنامه مالیاتی شرکت (رونوشت برابر اصل)
پس از تکمیل مدارک فوق و ارائه آن به معاونت مربوطه حدود ۴۵ روز زمان لازم است تا مراحل بررسی و کارشناسی و صدور صلاحیت به پایان برسد.

مدارک مورد نیاز جهت رتبه بندی و اخذ گرید شرکت های ارتباطات و فناوری اطلاعات

اسناد و مدارک شرکت ( اساسنامه ، اظهارنامه و آخرین صورتجلسه تنظیم  شده ) بعلاوه کلیه روزنامه ‌های رسمی اعم از آگهی تاسیس و آگهی های تغییرات)
مدارک هویتی اعضای هیئت مدیره و امتیاز آور ( کپی شناسنامه، کپی کارت ملی، کارت پایان خدمت
کپی مدارک تحصیلی مهندسان
آخرین اظهارنامه مالیاتی ( سه سال اخیر )
مجموع مبلغ قراردادها طی ۱۵ سال اخیر به همراه مفاصا حساب هر قرارداد
ارائه سوابق بیمه مهندسان ( بیمه میبایست عادی باشد )
عکس ۴*۳ از اعضای هیئت مدیره
جهت استعلام رتبه شرکت ارتباطات و فناوری اطلاعات میبایست به سایت ساجات مراجعه کرد .

مشاوره اخذ گرید و رتبه بندی  شرکت های رشته ارتباطات و فناوری اطلاعات

شما برای پیمودن مراحل اخذ گرید رشته ارتباطات و فناوری اطلاعات نیاز به مشاوری آگاه و متخصص دارید تا به شما در زمینه رتبه بندی شرکت کمک کند، تا در این کار خللی به وجود نیاید. موسسه فرداد رسا مفتخر است با تکیه بر دانش و تجربه کارشناسان خود ومشاوره اخذ گرید ارتباطات و فناوری اطلاعات به شما عزیزان ارائه خدمت نماید.

دیدگاه شما