رتبه بندی و اخذ گرید شرکت های تاسیسات و تجهیزات : توضیح از کارشناسان اخذ گرید و رتبه بندی شرکتها موسسه فرداد رسا

شرکت ها به جهت بقا در آوردگاه رقابت برای جذب کار با دیگر رقبا ملزم به اخذ رتبه یا اخذ گرید هستند، اخذ رتبه به عنوان کارنمای معتبر برای شرکت بشمار می رود، همچنین سازمان های دولتی تنها در صورتی می توانند پروژه های خود را به شرکت هایی واگذار کنند که، شرکت موفق به اخذ رتبه مورد نظر شده باشد یا به معنای دیگر شرکت هایی که فرآیند اخذ رتبه یا اخذ گرید خود را به ثمر رسانده اند جواز حضور در مناقصات دولتی را خواهند داشت،اخذ رتبه یا اخذ گرید باعث رقابت در بین شرکت های شده است و فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری فعالان اقتصادی فراهم کرده است.
سازمان مدیریت و برنامه ریزی سابق، شرکت ها را به دو گروه مشاور و پیمانکار تقسیم نموده. برای شرکتهای پیمانکاری رتبه ۱، ۲، ۳، ۴ و ۵ را تعریف می نماید. که ۵ پایین ترین رتبه و یک بالاترین رتبه است. و برای شرکتهای مشاور رتبه ۱، ۲، و ۳ را تعریف کرده که ۳ پایین ترین رتبه و ۱ بالاترین رتبه است.
معیارهای اخذ رتبه یا گرید شرکت های رشته تاسیسات و تجهیزات
۱- ارزیابی شرایط عمومی ۲-تجربه و سوابق کاری شرکت ۳-  توان نقدینگی
اخذ رتبه مشاور و پیمانکار رشته تاسیسات و تجهیزات
اخذ رتبه رشته تاسیسات و تجهیزات پیمانکار دارای ۵ رتبه از ۱ تا ۵ است که حداقل آن رتبه ۵ و حداکثر آن رتبه ۱ می باشد و رتبه مشاور آن دارای ۳ رتبه از ۱ تا ۳ می باشد که حداقل آن رتبه ۳ و حداکثر آن رتبه ۱ می باشد، اشخاصی که در یکی از امور مرتبط با شبکه گازرسانی شهری، تأسیسات مکانیکی و هیدرومکانیکی سدها، سیستمهای سردکننده ساختمان، تأسیسات و تجهیزات ساختمان (آب، گاز، برق و فاضلاب) و انتقال زباله، تأسیسات و تجهیزات تصفیه خانه های آب و فاضلاب کوچک، وسایل انتقال (آسانسور پله برقی و ….) سیستمهای خبر و هشدار دهنده، تجهیزات آشپزخانه و سلف سرویس و رختشویخانه، سیستمهای ارتباطی، شبکه های رایانه ای ساختمان، ماسه پاشی (سندبلاست)، حفاظت کاتودی، پوشش (لاینینگ) و ایستگاههای پمپاژ آب و فاضلاب کوچک و همانند آن فعالیت دارند می توانند جهت اخذ رتبه تاسیسات و تجهیزات اقدام کنند .
رشته های زمینه تاسیسات و تجهیزات : مهندسی مکانیک ،الکترومکانیک، برق ، ارتباطات، ابزار دقیق، شیمی

شرایط رتبه بندی و اخذ گرید شرکت های رشته تاسیسات و تجهیزات

جهت رتبه بندی شرکت های رشته تاسیسات و تجهیزات ابتدا میبایست تاسیس شرکت صورت  گیرد که حداقل دو سوم اعضای آن دارای مدرک کارشناسی باشند ، همچنین الزامیست مجموع سوابق بیمه اعضا در رشته تاسیسات و تجهیزات ۶ سال (هر نفر ۳سال) باشد و در صورتی که یکی از اعضا دارای ۷ سال سابقه بیمه در یکی از رشته های زمینه ای باشد ، داشتن سابقه بیمه برای سایر اعضا  الزامی نمی باشد و نفر دوم می تواند شخص بدون سابقه بیمه در رشته مرتبط یا غیرمرتبط باشد . هیچ یک از مدیران شرکت نباید کارمند دولتی باشد. شرکت باید در سازمان ثبت شرکت ها به ثبت رسیده باشد . شرکت واجد شرایط و امتیازات لازم جهت تعیین صلاحیت در رتبه مورد نظر طبق دستور العمل های لازم باشد. لذا بعد از بررسی اطلاعات و مدارک مورد نیاز ارائه شده توسط سازمان تعیین صلاحیت ، رتبه ی رشته تاسیسات و تجهیزات برای شخص صادر می گردد .
شرایط عمومی پیمانکاران برای اخذ رتبه بندی رشته تاسیسات و تجهیزات
نداشتن ممنوعیت‌های مقرر در اصول ۴۹ و ۱۴۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
نداشتن ممنوعیت مقرر در قانون منع مداخله وزرا و نمایندگان مجلس و کارمندان دولت در معاملات دولتی و کشوری مصوب ۲۲ دی ۱۳۳۷
نداشتن محرومیت یا محکومیت موثر در کارهای پیمانکاری
دارا بودن صلاحیت و امتیازهای لازم براساس آیین‌نامه طبقه‌بندی و تشخیص صلاحیت پیمانکاری
نداشتن ممنوعیت از اعطای صلاحیت به شرح مندرج در بند ۲۴ و ضوابط ارزشیابی پیمانکاران

مراحل ثبت نام تشخیص صلاحیت پیمانکاران برای اخذ گرید و رتبه بندی رشته تاسیسات و تجهیزات

متقاضی پس از مطالعه کلیه آیین نامه های مصوب معاونت راهبردی، می بایست باتوجه به شرایط شرکت رشته تاسیسات و تجهیزات اقدام به دریافت پایه و رشته مورد نظر نماید.
در ابتدا باتوجه به فهرست مدارک الصاقی در سایت ساجات، مدارک مورد درخواست را آماده کرده و در سایت ساجات شروع به ثبت نام می نماید . این مرحله شامل ۲ قسمت (ثبت نام اولیه و ثبت نام مرحله دوم) می باشد. در مرحله اول شناسه و گذر واژه اول دریافت شده و ثبت نام ابتدایی (ورود اطلاعات اولیه شرکت) انجام می شود و در مرحله دوم پس از تایید معاونت راهبردی و دریافت شناسه و گذر واژه دوم، کلیه اطلاعات شرکت باتوجه به رشته و پایه درخواستی بر روی سایت قرار گرفته و کلیه مدارک در محلهای مربوطه و تعریف شده الصاق می گردد . در نهایت پس از ورود و الصاق اطلاعات و مدارک بطور کامل پرونده جهت بررسی به سازمان مربوطه ارسال می گردد . سازمان مربوطه پس از بررسی پرونده (این بخش ممکن است طی چندین مرحله انجام پذیرد)، و تأیید آن پرونده الکترونیکی شرکت را به استانداری ارسال کرده و کلیه مدارک بطور فیزیکی توسط استانداری دریافت شده و نسبت به صدور کارتکس شرکت اقدام مینمایند .
مراحل اخذ رتبه پیمانکاری رشته تاسیسات و تجهیزات را بطور خلاصه در زیر می آوریم:
۱- دریافت پوشه مخصوص تشخیص صلاحیت ازانجمن های صنفی پیمانکاران
۲- تحویل درخواست رتبه مورد تقاضا, مخاطب این نامه که در سربرگ شرکت می باشد باید معاونت فنی عمرانی استانداری محل ثبت شرکت باشد.
( چنانچه یک شرکت در تهران ثبت شده است نمی تواند در سمنان یا هر شهر دیگری درخواست تشخیص صلاحیت کند. هر شرکت در همان شهری که ثبت شده است می تواند در خصوص تشخیص صلاحیت خود اقدام کند.)
۳- ارائه مدارک شرکت شامل روزنامه تاسیس شرکت, اساسنامه, تقاضانامه و شرکت نامه یا اظهارنامه ثبت شرکت
۴- ارائه مدارک شناسایی تمام سهامداران و امضای هیئت مدیره شرکت شامل کپی از شناسنامه و کارت ملی و کارت پایان خدمت.
۵- ارائه اسناد محل شرکت شامل اجاره نامه یا کپی سند مالکیت
۶- ارائه کد اقتصادی شرکت
۷- ارائه مدارک مهندسی شرکت شامل یک نفر مهندس با ۳ سال سابقه بیمه و یک نفر مهندس بدون سابقه که میزان سابقه مهندسین شرکت هرچه بالاتر باشد امتیاز مهندسی شرکت افزایش یافته و در موقعی که شرکت جهت تشخیص صلاحیت پایه ۴و یا بالاتر اقدام میکند نیاز کمتری نسبت به تامین امتیاز پرسنلی یا هیئت مدیره شرکت می باشد.
در صورتی که درخواست جهت اخذ رتبه ۴ و ۳ و ۲ و ۱ انجام می شود در کنار ۷ مورد فوق ۲ مورد دیگر نیز می بایست قرار گیرد که شامل:
۱- ارائه کپی قراردادها و مفاصاحساب آنها
۲- ارائه آخرین اظهارنامه مالیاتی شرکت (رونوشت برابر اصل)
پس از تکمیل مدارک فوق و ارائه آن به معاونت مربوطه حدود ۴۵ روز زمان لازم است تا مراحل بررسی و کارشناسی و صدور صلاحیت به پایان برسد.

مدارک مورد نیاز جهت رتبه بندی و اخذ گرید شرکت های رشته تاسیسات و تجهیزات

اسناد و مدارک شرکت ( اساسنامه ، اظهارنامه و آخرین صورتجلسه تنظیم  شده ) بعلاوه کلیه روزنامه ‌های رسمی اعم از آگهی تاسیس و آگهی های تغییرات
مدارک هویتی اعضای هیئت مدیره و امتیاز آور ( کپی شناسنامه، کپی کارت ملی، کارت پایان خدمت)
کپی مدارک تحصیلی مهندسان
آخرین اظهارنامه مالیاتی ( سه سال اخیر )
مجموع مبلغ قراردادها طی ۱۵ سال اخیر به همراه مفاصا حساب هر قرارداد
ارائه سوابق بیمه مهندسان ( بیمه میبایست عادی باشد )
عکس ۴*۳ از اعضای هیئت مدیره
جهت استعلام رتبه شرکت رشته تاسیسات و تجهیزات میبایست به سایت ساجات مراجعه کرد .

مشاوره اخذ گرید و رتبه بندی رشته های تاسیسات و تجهیزات

مراجعه به متخصص و مشاور در هر رشته ای یک امر بدیهی و عقلانی است. اخذ گرید و اصول حاکم بر آن نیز از این امر مستثنی نیست و اطلاع از قوانین و قواعد حاکم بر آن ضروری بوده و وظیفه گروه تخصصی مشاوره اخذ گرید موسسه فرداد اطلاع رسانی این قوانین می باشد. همین امر موجب شده که مشاوره حقوقی با وکلای برجسته و متخصص موسسه فرداد رسا راهنمایی های لازم را انجام دهد.

دیدگاه شما