رتبه بندی و اخذ گرید شرکت های حفاظت و مرمت آثار باستانی : با کارشناسان با تجربه اخذ گرید و رتبه بندی موسسه فرداد رسا همراه شوید
گرفتن رتبه شرکت یکی از ملزومات کار هر شرکت پیمانکاری می باشد که نمیتوان در دنیای امروز که اعتبار شرکتهای فنی مهندسی به گرید و رتبه آنها می باشد را نادیده گرفت. هرچند مناقصات دولتی را به شرکتی که حداقل رتبه ۵ پیمانکاری را ندارد نمیدهند. این یکی جزء لاینفک مناقصات دولتی و حتی در برخی موارد در پیمانهای خصوصی نیازمند رتبه هستند.رتبه بندی شرکت ها توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی انجام می گیرد. در واقع رتبه بندی شرکت یا همان گرید شرکت در ساوه بر اساس استانداردها و آیین نامه های موجود در این سازمان و به میزان احراز شرایط لازم به شرکت های پیمانکاری و مشاور اعطا می شود.
انواع رتبه بندی شرکت ها  : سازمان مدیریت و برنامه ریزی سابق، شرکت ها را به دو گروه مشاور و پیمانکار تقسیم نموده. برای شرکتهای پیمانکاری رتبه ۱، ۲، ۳، ۴ و ۵ را تعریف می نماید. که ۵ پایین ترین رتبه و یک بالاترین رتبه است. و برای شرکتهای مشاور رتبه ۱، ۲، و ۳ را تعریف کرده که ۳ پایین ترین رتبه و ۱ بالاترین رتبه است.
معیارهای اخذ رتبه یا گرید رشته حفاظت و مرمت آثار باستانی
۱- ارزیابی شرایط عمومی
۲-جربه و سوابق کاری شرکت
۳- توان نقدینگی
اخذ رتبه حفاظت و مرمت آثار باستانی و فرهنگی و تاریخی
اخذ رتبه در رشته مرمت آثار باستانی مخصوص پیمانکاران فعال در حیطه اجرای طرح‌های حفاظت ، رفع خطر پاکسازی ، مقاوم‌سازی ، مرمت ، بهسازی ، بازسازی و احیاء آثار منقول و غیرمنقول فرهنگی و تاریخی و ساماندهی کالبدی و منظری ابنیه ، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی می‌باشد
رتبه حفاظت و مرمت آثار فرهنگی و تاریخی برای شرکت های پیمانکار دارای ۵ رتبه از ۱ تا ۵ می باشد. برای شرکت های مشاور از ۱ تا ۳ ، شرکت های طرح و ساخت (epc) دو رتبه ۱ و ۲ می باشد. لازم به ذکر است در صورتی که نیاز به اخذ رتبه EPC داشته باشید باید شرکت شما دارای رتبه ۱ یا ۲ پیمانکاری باشد.
رشته های زمینه برای اخذ رتبه (گرید) حفاظت و مرمت آثار باستانی و فرهنگی و تاریخی :
هنرهای تزیینی تجسمی، معماری داخلی، مرمت آثار(باستانی، تاریخی، فرهنگی) ، باستان شناسی، مهندسی عمران، ساختمان ، سازه، کارهای عمومی ساختمان، مهندسی معماری، شهرسازی.

شرایط پیمانکاران برای اخذ گرید رتبه بندی شرکت های حفاظت و مرمت آثار باستانی

جهت رتبه بندی شرکت های رشته حفاظت و مرمت آثار باستانی ابتدا میبایست تاسیس شرکت صورت  گیرد که حداقل دو سوم اعضای آن دارای مدرک کارشناسی باشند ، همچنین الزامیست مجموع سوابق بیمه اعضا در رشته حفاظت و مرمت آثار باستانی ۶ سال (هر نفر ۳سال) باشد و در صورتی که یکی از اعضا دارای ۷ سال سابقه بیمه در یکی از رشته های زمینه ای باشد ، داشتن سابقه بیمه برای سایر اعضا  الزامی نمی باشد و نفر دوم می تواند شخص بدون سابقه بیمه در رشته مرتبط یا غیرمرتبط باشد . هیچ یک از مدیران شرکت نباید کارمند دولتی باشد. شرکت باید در سازمان ثبت شرکت ها به ثبت رسیده باشد . شرکت واجد شرایط و امتیازات لازم جهت تعیین صلاحیت در رتبه مورد نظر طبق دستور العمل های لازم باشد. لذا بعد از بررسی اطلاعات و مدارک مورد نیاز ارائه شده توسط سازمان تعیین صلاحیت ، رتبه ی رشته حفاظت و مرمت آثار باستانی برای شخص صادر می گردد .

شرایط عمومی پیمانکاران برای اخذ رتبه بندی رشته حفاظت و مرمت آثار باستانی
نداشتن ممنوعیت‌های مقرر در اصول ۴۹ و ۱۴۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
نداشتن ممنوعیت مقرر در قانون منع مداخله وزرا و نمایندگان مجلس و کارمندان دولت در معاملات دولتی و کشوری مصوب ۲۲ دی ۱۳۳۷
نداشتن محرومیت یا محکومیت موثر در کارهای پیمانکاری
دارا بودن صلاحیت و امتیازهای لازم براساس آیین‌نامه طبقه‌بندی و تشخیص صلاحیت پیمانکاری
نداشتن ممنوعیت از اعطای صلاحیت به شرح مندرج در بند ۲۴ و ضوابط ارزشیابی پیمانکاران
شرایط رتبه بندی و اخذ گرید شرکت های رشته حفاظت و مرمت آثار باستانی

مراحل تشخیص صلاحیت برای اخذ گرید و رتبه بندی شرکت های حفاظت و مرمت آثار باستانی

متقاضی پس از مطالعه کلیه آیین نامه های مصوب معاونت راهبردی، می بایست باتوجه به شرایط شرکت رشته حفاظت و مرمت آثار باستانی اقدام به دریافت پایه و رشته مورد نظر نماید.
در ابتدا باتوجه به فهرست مدارک الصاقی در سایت ساجات، مدارک مورد درخواست را آماده کرده و در سایت ساجات شروع به ثبت نام می نماید . این مرحله شامل ۲ قسمت (ثبت نام اولیه و ثبت نام مرحله دوم) می باشد. در مرحله اول شناسه و گذر واژه اول دریافت شده و ثبت نام ابتدایی (ورود اطلاعات اولیه شرکت) انجام می شود و در مرحله دوم پس از تایید معاونت راهبردی و دریافت شناسه و گذر واژه دوم، کلیه اطلاعات شرکت باتوجه به رشته و پایه درخواستی بر روی سایت قرار گرفته و کلیه مدارک در محلهای مربوطه و تعریف شده الصاق می گردد . در نهایت پس از ورود و الصاق اطلاعات و مدارک بطور کامل پرونده جهت بررسی به سازمان مربوطه ارسال می گردد . سازمان مربوطه پس از بررسی پرونده (این بخش ممکن است طی چندین مرحله انجام پذیرد)، و تأیید آن پرونده الکترونیکی شرکت را به استانداری ارسال کرده و کلیه مدارک بطور فیزیکی توسط استانداری دریافت شده و نسبت به صدور کارتکس شرکت اقدام مینمایند .
مراحل اخذ رتبه پیمانکاری رشته حفاظت و مرمت آثار باستانی را بطور خلاصه در زیر می آوریم:
۱- دریافت پوشه مخصوص تشخیص صلاحیت ازانجمن های صنفی پیمانکاران
۲- تحویل درخواست رتبه مورد تقاضا, مخاطب این نامه که در سربرگ شرکت می باشد باید معاونت فنی عمرانی استانداری محل ثبت شرکت باشد.
( چنانچه یک شرکت در تهران ثبت شده است نمی تواند در سمنان یا هر شهر دیگری درخواست تشخیص صلاحیت کند. هر شرکت در همان شهری که ثبت شده است می تواند در خصوص تشخیص صلاحیت خود اقدام کند.)
۳- ارائه مدارک شرکت شامل روزنامه تاسیس شرکت, اساسنامه, تقاضانامه و شرکت نامه یا اظهارنامه ثبت شرکت
۴- ارائه مدارک شناسایی تمام سهامداران و امضای هیئت مدیره شرکت شامل کپی از شناسنامه و کارت ملی و کارت پایان خدمت.
۵- ارائه اسناد محل شرکت شامل اجاره نامه یا کپی سند مالکیت
۶- ارائه کد اقتصادی شرکت
۷- ارائه مدارک مهندسی شرکت شامل یک نفر مهندس با ۳ سال سابقه بیمه و یک نفر مهندس بدون سابقه که میزان سابقه مهندسین شرکت هرچه بالاتر باشد امتیاز مهندسی شرکت افزایش یافته و در موقعی که شرکت جهت تشخیص صلاحیت پایه ۴و یا بالاتر اقدام میکند نیاز کمتری نسبت به تامین امتیاز پرسنلی یا هیئت مدیره شرکت می باشد.
در صورتی که درخواست جهت اخذ رتبه ۴ و ۳ و ۲ و ۱ انجام می شود در کنار ۷ مورد فوق ۲ مورد دیگر نیز می بایست قرار گیرد که شامل:
۱- ارائه کپی قراردادها و مفاصاحساب آنها
۲- ارائه آخرین اظهارنامه مالیاتی شرکت (رونوشت برابر اصل)
پس از تکمیل مدارک فوق و ارائه آن به معاونت مربوطه حدود ۴۵ روز زمان لازم است تا مراحل بررسی و کارشناسی و صدور صلاحیت به پایان برسد.
اخذ رتبه  epc طرح و ساخت در رشته حفاظت و مرمت آثار فرهنگی و تاریخی :
اخذ رتبه طرح و ساخت در رشته حفاظت و مرمت آثار فرهنگی و تاریخی برای پیمانکارانی که در هر یک از تخصص‌های چهارگانه زیر فعالیت دارند امکان‌پذیر می‌باشد:
پژوهش‌های فرهنگی و تاریخی
مرمت و احیای بناها و بافت‌های تاریخی
معرفی
مقاوم سازی

مدارک مورد نیاز جهت رتبه بندی و اخذ گرید شرکت های رشته حفاظت و مرمت آثار باستانی

 اسناد و مدارک شرکت ( اساسنامه ، اظهارنامه و آخرین صورتجلسه تنظیم  شده ) بعلاوه کلیه روزنامه ‌های رسمی اعم از آگهی تاسیس و آگهی های تغییرات
مدارک هویتی اعضای هیئت مدیره و امتیاز آور ( کپی شناسنامه، کپی کارت ملی، کارت پایان خدمت)
کپی مدارک تحصیلی مهندسان
آخرین اظهارنامه مالیاتی ( سه سال اخیر )
مجموع مبلغ قراردادها طی ۱۵ سال اخیر به همراه مفاصا حساب هر قرارداد
ارائه سوابق بیمه مهندسان ( بیمه میبایست عادی باشد )
عکس ۴*۳ از اعضای هیئت مدیره
جهت استعلام رتبه شرکت رشته حفاظت و مرمت آثار باستانی میبایست به سایت ساجات مراجعه کرد .

مشاوره اخذ گرید و رتبه بندی رشته های حفاظت و مرمت آثار باستانی

مراجعه به متخصص و مشاور در هر رشته ای یک امر بدیهی و عقلانی است. اخذ گرید و اصول حاکم بر آن نیز از این امر مستثنی نیست و اطلاع از قوانین و قواعد حاکم بر آن ضروری بوده و وظیفه گروه تخصصی مشاوره اخذ گرید موسسه فرداد اطلاع رسانی این قوانین می باشد. همین امر موجب شده که مشاوره حقوقی با وکلای برجسته و متخصص موسسه فرداد رسا راهنمایی های لازم را انجام دهد.

دیدگاه شما