بلاگ

ثبت برند : مراحل ثبت برند و  هزینه ثبت برند , مشاوره ثبت برند با کارشناسان موسسه فرداد رسا همراه شوید.

ثبت برند یا ثبت علامت تجاری : برای آشنایی با تعریف علامت تجاری و نحوه ثبت علامت تجاری یا ثبت برند با ما باشید تا از اطلاعات کارشناسان مجرب ما در موسسه فرداد رسا در این زمینه بهره مند شوید.
برند یا علامت تجاری چیست؟ : برند یا علامت تجاری یک آرم مشخص است که اجناس و خدمات به خصوص که توسط شخص یا تشکیلات خاصی تولید و فراهم شده‌اند را متمایز می‌کند. منشأ آن به زمان باستان بر می‌گردد. وقتی که صنعت گران امضاها یا علائم خود را روی آثار هنری و کاربردی خود چاپ می‌کردند. در طی سالها این علامت‌ها جای خود را به سیستم امروزی ثبت و حفاظت آرم تجاری دادند.
نام های دیگر علامت تجاری : در منابع مختلف از علامت تجاری با نام های  مختلفی  از جمله : برند، لوگو، آرم تجاری، نشان  نام می برند.
برند ها یا علائم تجاری قابل ثبت:
هر کلمه، حرف یا حروف، عدد، ترسیمات، عکس، شکل، رنگ، تصویر، برچسب یا ترکیب آنها که برای تشخیص کالاها یا خدمات بکار رود، علامت تجاری محسوب می‌شود. در برخی کشورها‌، شعارهای تبلیغاتی نیز علامت تجاری محسوب می‌شوند و در ادارات ملی ثبت علائم تجاری به عنوان علامت تجاری ثبت می‌شوند. تعداد روز افزون کشورها اجازه می‌دهند شکل‌هائی از علائم تجاری که قبلا مرسوم نبوده‌اند نیز ثبت شوند مانند رنگ‌ها، علائم سه بعدی (شکل یا بسته‌بندی کالاها)، نشان‌های قابل شنیدن (صداها) یا نشان‌های قابل استشمام (بوها). با اینحال، بسیاری از کشورها برای آنچه که بعنوان علامت تجاری قابل ثبت هستند محدودیت‌هایی قائل شده‌اند و عمومآ اجازه ثبت نشان‌هائی را می‌دهند که قابل روءیت هستند یا می‌توان آن‌ها را بصورت گراقیک نشان داد.
ماده ی ۲ قانون ثبت علائم و اختراعات مقرر داشته است که: «حق استعمال انحصاری علامت تجارتی فقط برای کسی شناخته خواهد شد که علامت خود را به ثبت رساند. ».برای ثبت علامت تجاری  یا ثبت برند لازم است که کلیه ی مدارک لازم قانونی فراهم باشد و با رعایت کامل مقررات ،مراحل قانونی ثبت آن طی شده باشد.
طبق ماده ۳۰ قانون علامت‌، علامت جمعی و نام تجاری عبارتند از:
الف ـ علامت یعنی هر نشان قابل رؤیتی که بتواند کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد.
ب ـ علامت جمعی یعنی هر نشان قابل رؤیتی که باعنوان علامت جمعی در اظهارنامه ثبت معرفی شود و بتواند مبدأ و یا هرگونه خصوصیات دیگر مانند کیفیت کالا یاخدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را که از این نشان تحت نظارت مالک علامت ثبت شده جمعی استفاده می‌کنند متمایز سازد.
ج ـ نام تجارتی یعنی اسم یا عنوانی که معرف و مشخص‌کننده شخص حقیقی یاحقوقی باشد.
ثبت علامت تجاری یا برند چه مزایایی دارد؟
– ممکن است برای دریافت وام مفید باشند.
– ممکن است دارائی ازرشمند کسب و کار باشند.
– جزء ضروری موافقت‌نامه‌های اعطای نمایندگی هستند.
– ابزار بازاریابی و اساس ایجاد وجهه و شهرت شرکت‌ها هستند.
– شرکت‌ها را قادر می‌سازد محصولات‌شان را از یکدیگر متمایز سازند.
– تضمین می‌کند که مشتریان می‌توانند محصولات را از یکدیگر تشخیص دهند.
– شرکت‌ها را تشویق می‌کنند در حفظ یا بهبود کیفیت محصولات سرمایه‌گذاری کنند.
– اجازه استفاده از  آنها به اشخاص ثالث داده می‌شود و منبع مستقیم درآمد از محل حق امتیازها می‌باشند.
برای ثبت علامت تجاری یا برند به چه مدارکی نیاز داریم؟
برای ثبت علامت، اولا باید هویت متقاضیان ثبت مشخص شود. برای این منظور اشخاص حقیقی باید تمامی صفحات شناسنامه و کارت ملی خود را اسکن کنند و اگر شخص حقوقی یعنی شرکت باشد آگهی تأسیس شرکت و همچنین آخرین روزنامه‌ی رسمی که نشانگر مدیریت و صاحبان امضای مجاز شرکت است و تمامی صفحات شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضای مجاز طبق آخرین آگهی تغییرات باید اسکن شود. حال در این میان ممکن است بخواهند ثبت علامت را از طریق نماینده انجام دهند. این نماینده چه نماینده‌ی قانونی باشد و چه وکیل دادگستری باید مدارک مثبت هویت او نیز اسکن شود ضمن اینکه در مورد اشخاص حقوقی وکالتنامه‌ی نماینده (اعم از وکیل دادگستری یا غیره) باید توسط صاحبان امضای مجاز شرکت، امضا شده باشد.

مراحل ثبت برند در سامانه ثبت علائم تجاری

– متقاضیان جهت ثبت اظهارنامه ی علائم تجاری می بایست  با ورود به سامانه ی http://ip.ssaa.ir اقدام به ثبت برند نمایند.این سامانه جهت ثبت علائم تجاری در نظر گرفته شده است.
– برای ثبت علامت، اولا باید هویت متقاضیان ثبت مشخص شود. برای این منظور اشخاص حقیقی باید تمامی صفحات شناسنامه و کارت ملی خود را اسکن کنند و اگر شخص حقوقی یعنی شرکت باشد آگهی تأسیس شرکت و همچنین آخرین روزنامه‌ی رسمی که نشانگر مدیریت و صاحبان امضای مجاز شرکت است و تمامی صفحات شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضای مجاز طبق آخرین آگهی تغییرات باید اسکن شود. حال در این میان ممکن است بخواهند ثبت علامت را از طریق نماینده انجام یدهند. این نماینده چه نماینده‌ی قانونی باشد و چه وکیل دادگستری باید مدارک مثبت هویت او نیز اسکن شود ضمن اینکه در مورد اشخاص حقوقی وکالتنامه‌ی نماینده (اعم از وکیل دادگستری یا غیره) باید توسط صاحبان امضای مجاز شرکت، امضا شده باشد.
– این مدارک مثبت هویت به علاوه نمونه‌ی گرافیکی یا تصویر علامتی که درخواست ثبت آن را داریم باید اسکن شوند، لازم به توضیح است در نظر داشته باشید تمامی مراحل ثبت علامت تجاری به صورت اینترنتی انجام می‌شود و مراجعه حضوری به اداره‌ی ثبت علامت وجود ندارد بنابراین پس از اسکن مدارک فوق اولین گام برای ثبت علامت تجاری این است که وارد سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور شوید و از آنجا به قسمت اداره‌ی ثبت علایم تجاری وارد شوید و تقاضای ثبت اظهارنامه‌ی علامت را کامل کنید. به راحتی می‫توانید سایت اداره‌ی ثبت اسناد و املاک کشور را جست‌وجو و وارد اداره‌ی مالکیت معنوی شوید و در پایین صفحه‌ی باز شده (قسمت خدمات الکترونیک) بر روی آیکن «اداره ثبت علایم تجاری» کلیک کنید و سپس در ستون وسط، گزینه‌ی ثبت اظهارنامه‌ی علامت تجاری را انتخاب کنید و به پر کردن اظهارنامه و بارگذاری اسناد و مدارک اقدام نمایید. ‬‬‬‬‬
– بعد از پر کردن اظهارنامه، کد رهگیری از طریق سیستم به شما داده می‫شود و بعد هزینه‌ی اظهارنامه را باید الکترونیکی پرداخت کنید. توجه کنید تا زمانی که ثبت نهایی نکرده‫اید و هزینه را نپرداختید می‫توانید اظهار نامه‌ی خود را ویرایش کنید و تغییر دهید اما پس از آن دیگر امکان تغییر نیست. این اظهارنامه‌ی علامت در کارتابل یکی از کارشناسان اداره‌ی مالکیت معنوی قرار می‫گیرد و کارشناس مربوطه در خصوص تکراری نبودن علامت و بررسی موارد قانونی اقدامات لازم را خواهد کرد. اگر مدارک شما کامل باشد و همچنین علامت مورد درخواست تکراری نباشد یا از علایم ممنوع نباشد به آدرس ایمیل شما ایمیلی مبنی بر بلامانع بودن ثبت علامت ارسال می‌شود و گاهی از طریق پیامک نیز به شما اطلاع رسانی می‌شود که به سایت مراجعه کنید. اگر چنانچه نقصی در مدارک باشد برای شما ابلاغ رفع نقص ارسال می‫شود.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند

بین علامت تجاری حقیقی و حقوقی در مدارک مورد نیاز آن  تفاوت است.برای شخص حقیقی همه ی مدارک باید به نام شخص و مرتبط به طبقه و فعالیت مورد نظر باشد و  در مدارک لازم برای شخص حقوقی تمام  مدارک ومجوزها باید به نام شخصیت حقوقی یعنی شرکت باشد و طبقه ی مورد نظر برای ثبت باید در موضوع شرکت ذکر شده باشد. لازم است قبل از شروع ثبت برند  مدارک ذیل را آماده کنید و آن ها را اسکن نمایید.
مدارک برای شخص حقیقی:
۱)کپی شناسنامه
۲)کارت ملی
۳)کپی کارت بازرگانی(در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد)
۴)کپی مجوز فعالیت(جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)
مدارک برای شخص حقوقی:
۱)کپی شناسنامه
۲)کپی کارت ملی
۳)کپی روزنامه ی  تاسیس و آخرین تغییرات شرکت(از آخرین تغییرات شرکت نباید بیش از دو سال گذشته باشد)
۴)کپی مجوز فعالیت(جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)
۵)کارت بازرگانی(در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد)
مدت زمان اعتبار گواهینامه برند
مدت اعتبار علامت تجاری در رشت ده سال است. چنانچه صاحب علامت بخواهد به استفاده از علامت خویش ادامه دهد باید در سال پایانی، اعتبار علامت خود را تمدید کند درغیر این صورت به نام اشخاص دیگر قابل ثبت است.
نام تجاری تا زمانی که شخص حقوقی منحل نشده و حتی سال‌ها پس از انحلال، اعتبار دارد.
نکته: اگر از علامت تجاری حداقل سه سال استفاده نشود، قانوناً قابل ‌ابطال است. ولی اگر شرکت یا موسسه‌ای غیرفعال باشد و از نام تجاری خود استفاده نکند به این دلیل نمی‌توان نام آن را ابطال کرد.

هزینه ثبت برند

در مورد هزینه های ثبت برند خوب است بدانید که علاوه بر هزینه های واریزی ،هر علامت تجاری چاپ دو آگهی در روزنامه ی رسمی کشور را نیز دارد که با توجه به تعداد خطوط و ابعاد علامت تجاری و سیاه سفید یا رنگی بودن آن هزینه خواهد داشت
در مورد متقاضیان خارجی که در اجرای مقررات کنوانسیون پاریس،تقاضاهای خود را مستقیماَ تسلیم مرجع ثبت  ( اداره ثبت علائم اداره کل مالکیت صنعتی ) می نمایند،می بایست معادل ارزی مبلغ ریالی تعیین شده را مطابق نرخ رسمی بپردازند.

مشاوره رایگان

ثبت برند در موسسه حقوقی فرداد رسا با حضور وکلا و کارشناسان با تجربه صورت می پذیرد و تمامی فرآیندها در زمان ثبت برند به شما اطلاع داده خواهد شد.موسسه حقوقی فرداد رسا سعی بر این دارد با اطلاع رسانی دقیق و رعایت نکات مهم در هنگام ثبت برند شما را از تمام موارد مورد نیاز از ابتدا تا انتهای فرآیند ثبت برند آگاه سازد.برای ثبت برند خود می توانید به موسسه حقوقی فرداد رسا مراجعه نموده و در کوتاهترین زمان و با کمترین هزینه تمامی امور مربوط به ثبت برند را انجام دهید.جهت طی کردن مراحل مربوط به ثبت برند و همچنین بهره گیری از راهنمایی های مورد نیاز با کارشناسان مجرب ما در موسسه حقوقی فرداد رسا تماس حاصل فرمایید.

روند ثبتی برند خود را به کاردان بسپارید!!

مراجعه به متخصص در هر رشته ای یک امر بدیهی و عقلانی است. ثبت برند واصول حاکم بر آن نیز از این امر مستثنی نیست و اطلاع از قوانین و قواعد حاکم بر انواع ثبت برند ضروری می باشد. قبل از اینکه برند به ثبت برسد باید مراحل زیادی را طی کند که برخی از مدیران به رویه اداری آن آشنایی کافی ندارند
ثبت برند از طریق وکلای فعال در موسسات حقوقی ثبت برند ها  .که در این صورت کارشناسان و مشاوران مجرب و کارآزموده ما در موسسه حقوقی فرداد رسا در خدمت متقاضیان گرامی می باشند تا کار ثبت برند  را از صفر تا صد برای این عزیزان در اسرع وقت انجام دهند.
اما خوب است بدانید که مشاورین و کارشناسان ما در موسسه حقوقی فرداد رسا برای جلوگیری از اتلاف وقت و وجود مانع برای ثبت علامت تجاری شما به صورت تخصصی از ابتدا تا انتهای کار ثبت برند را برایتان انجام داده و همچنین اقدام به استعلام برند شما می نمایند که از مراحل مهم و تخصصی ثبت برند است که توسط کارشناسان ما از اداره ثبت علائم تجاری مورد بررسی قرار می گیرد و چنانچه نام تجاری و یا علامت تجاری شما مشابه با برند دیگری باشد ما به شما کمک خواهیم کرد تا بهترین برند و شبیه ترین برند به نام اولیه را به ثبت برسانید و اگر نام تجاری شما عنوان مشابهی نداشته باشد در کمترین مدت زمان اقدام به ثبت آن خواهیم نمود.
استعلام برند چه ضرورتی دارد؟
از جمله مواردی که متقاضین ثبت برند در رشت را به دردسر می اندازد این است که برندی را با صرف زمان زیاد ایجاد می کنند و بعدا رد می شود و این به دلیل وجود برندی است که از آن اطلاعی  نداشته اند و یا به دلیل موضوعی است که از نظر قانون مورد قبول نیست هر چند به نظر خود طراح و صاحب برند مورد کاملا معمولی باشد.
بنابر این توصیه اکید می شود قبل از اقدام برای ثبت برند و علائم تجاری و یا حتی قبل از اقدام برای طراحی امکانسنجی ثبت برند بررسی شود . بهترین روش برای این موضوع استعلام ثبت برند می باشد.
برای استعلام ثبت برند دو راه بسیار موثر وجود دارد  و  توصیه می شود از حتما قبل از ثبت برند از یکی از این دو راه اطمینان پیدا کنید که برند قبلا ثبت نشده باشد و یا می توانید این برند را ثبت نمایید.
اولین راه مراجعه به پایگاه اینترنتی  اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور می باشد . این سامانه یکی از معتبرترین راه ها برای استعلام ثبت برند می باشد . در این روش با ورود به این سامانه  باید به قسمت  آگهی های قانونی مراجعه نموده و گزینه علامت تجاری را انتخاب کرده و اطلاعاتی که مورد نیاز است را وارد نمایید و جستجو کنید .در صورتیکه به درستی اطلاعات مورد نیاز را وارد کرده باشید مواردی که می تواند مشابه برند شما باشد و یا موارد نزدیک آن در این سامانه به شما نشان داده خواهد شد .
در این روش می توانید از تمامی برند های ثبت شده در ۴۵ طبقه کاری مطلع شوید . حتی ممکن است در برخی موارد نیاز بدانید یک برند را که مربوط  به یک نوع خاص از محصولات و خدمات می باشد با استفاده از همان نام برای محصول و یا خدمتی متفاوت استفاده نمایید که با استعلام از این طریق می توانید امکان سنجی نمایید.
اما راه دیگری نیز برای استعلام ثبت برند وجود دارد که می تواند اطمینان بخش تر باشد و آن هم استفاده از متخصصین و مشاورین این حوزه می باشد. به هیچ عنوان دانش و تخصص این افراد را دست کم نگیرید . همواره به یاد داشته باشید که برخی از علائم و نشانه های تجاری ممکن است در حال ثبت بوده و یا نمونه های خارجی ان وجود داشته باشد و بعد از اقدام برای ثبت تازه این موضوع را متوجه شوید.

بخصوص افرادی که می خواهند برند خود را در سایر کشور های نیز مورد استفاده قرار دهند باید بیشتر نسبت به این موضوع حساسیت نشان دهند . زیرا برند های فوق العاده زیادی بصورت بین المللی ثبت شده و جرائم بسیار زیادی هم برای افرادی در نظر گرفته شده که حقوق ناشی از برند های ثبت شده این افراد را نقض کنند .
متخصصین این حوزه با شناختی که نسبت به تمامی جوانب ثبت برند و انواع طبقات داخلی و خارجی این علائم دارند و با استفاده از راه هایی که می شناسند راه مطمئن تری هستند برای اینکه به شما این اطمینان را بدهند که برند شما قابل ثبت می باشد. حتی با استفاده از مشاوره و تخصص آنها می توانید برند خود را بصورت بین المللی و یا در سایر کشور های دیگر مورد نیاز ثبت نمایید تا نگرانی دیگری بابت اعتراض و شکایت افراد دیگر نداشته باشید.
از خدمات مشاوره رایگان موسسه فرداد رسا بهرمند شوید.

مطالب مرتبط :

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 + 5 =

Call Now Button