بلاگ

استعلام نام شرکت  :  استعلام رایگان نام شرکت , سامانه استعلام نام شرکت و استعلام ثبت شرکت چگونه نام شرکت را استعلام کنیم؟
هر شرکت باید نام مخصوص به خود را داشته باشد،نام شرکت مشخصه ای است که هویت او را معلوم و موجب شناسایی وی شده و تمیز آن را از دیگر شرکت ها،امکان پذیر می سازد.پس از ثبت ،قانون شرکت را به این نام به عنوان یک شخص حقوقی شناخته و تحت حمایت قرار می دهد. از آن جا که شخصیت حقیقی شرکاء از شخصیت حقوقی و تجاری آن ها منفک می باشد ،بطور معمول اسم شرکت غیر از اسم حقیقی یا تجاری شرکاء انتخاب می گردد و قانون تجارت نیز در این خصوص صراحت دارد که شرکت تحت اسم مخصوصی تشکیل خواهد شد.
امروزه انتخاب نام شرکت بسیار سخت تر از گذشته شده است،چرا که حجم اسامی ثبت شده در دهه های اخیر به طور چشمگیری افزایش یافته است.(در این رابطه لازم به توضیح است که اداره ثبت شرکت ها جهت حفظ حقوق صاحبان نام شرکت های ثبت شده ،برای انتخاب نام شرکت محدودیت هایی را قایل شده است.از جمله ی این محدودیت ها پیشگیری از ثبت نام تکراری است) این افزایش اسامی نیاز به دقت نظر و ابتکار در انتخاب نام شرکت را تشدید نموده است.حتی بهترین نام ها نیز چنانچه قبلاَ به ثبت رسیده باشند فاقد اعتبار بوده و قابلیت ثبت ندارند.لذا به منظور پیشگیری از رد نام  در سامانه ی اداره ی ثبت شرکت ها،قبل از ثبت نام شرکت را از سامانه استعلام نام شرکت حتماَ نام انتخابی را استعلام نمایید.

به چه روش هایی می توانیم استعلام رایگان نام شرکت را انجام دهیم ؟

به طور کلی به سه روش زیر می توان استعلام نام شرکت را انجام داد:
۱- استفاده از پایگاه های اطلاعاتی شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور به نشانی http://www.ilenc.ir
۲- دریافت اطلاعات از روزنامه رسمی کشور
جهت استعلام نام شرکت مهم ترین منبع قابل قبول برای همه اشخاص ، ارگانها ، سازمانهای دولتی و خصوصی سامانه استعلام اشخاص حقوقی کشور (http://www.ilenc.ir) است و تنها شرکتهایی معتبر می باشند که نام آنها در این سامانه موجود باشد ،پس از وارد شدن در سامانه،درج نمودن حداقل یکی از سه  مورد اطلاعاتی ذیل الزامی است.
_شماره ثبت
_شناسه ملی
_نام شخصیت حقوقی
با وارد نمودن حداقل یکی از اطلاعات فوق،چنانچه شرکت مورد نظر قبلا ثبت شده باشد اطلاعات کلی آن شامل نام کامل،تاریخ تاسیس و ثبت،شناسه ملی واحد ثبتی آدرس و کد پستی شرکت قابل رویت می باشد.
استفاده از پایگاه های اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور به نشانی http://rrk.ir
در این روش برای استعلام نام شرکت،پس از ورود به سامانه استعلام نام شرکت فوق به قسمت آگهی های قانونی مراجعه کنید و با قید نام و تکمیل سایر اطلاعات خواسته شده بر روی گزینه ی جستجو کلیک نمایید.
در این سامانه تمامی آگهی های اشخاص حقوقی به همراه اطلاعاتی نظیر نام شرکت،موضوع شرکت و مشخصات اعضای شرکت جهت اصالت سنجی بصورت رایگان در دسترس خواهد بود.
در استعلام نام شرکت به روش استعلام روزنامه رسمی شرکت در صورتی که از یک شرکت علاوه بر اطلاعاتی که در ابتدای کلام بیان شد اطلاعات بیشتری از جمله میزان سرمایه شرکت، نام اعضای هیئت مدیره و سهامداران و غیره را که نیاز دارید می توان از سایت روزنامه رسمی کمک گرفت.
یکی دیگر از راه های استعلام نام شرکت گرفتن استعلام اداره ثبت شرکتها میباشد.به این صورت که باید به سامانه اینترنتی این اداره مراجعه نمود، و از مراجعه حضوری پرهیز نمود زیرا از پاسخ به هرگونه مراجعه حضوری به این اداره خودداری می گردد.
همین طور جهت ثبت تغییرات شرکت یا ثبت اینترنتی شرکت  نیز می توان از این سامانه که زیر شاخه ی سازمان ثبت اسناد کشور می باشد ، استفاده کرد.و اگر فراتر از استعلام شرکت اطلاعات بیش تری در خصوص نام اعضای هئیت مدیره و میزان سرمایه ی یک شرکت می خواهید ، داخل سامانه ی روزنامه رسمی کشور به آدرس ذیل شوید: http://www.rrk.ir با وارد کردن نام شرکت ، یا شماره ثبت شرکت ، در قسمت آگهی های قانونی ؛ روزنامه رسمی شرکت قابل مشاهده می شود. در صفحه آگهی های قانونی می توان یکی از فیلدهای خالی مانند نام شخصیت حقوقی و یا شماره ثبت شرکت و یا شناسه ملی شرکت را درج نمود تا روزنامه های تاسیس و تغییرات شرکت مورد نظر را مشاهده نمایید. در روزنامه تاسیس علاوه بر ده مورد اطلاعاتی که در بالا اشاره شده می توان اطلاعات بیشتری نظیر موضوع فعالیت ، اشخاص شرکت ، سرمایه شرکت و سایر اطلاعات موجود در آگهی تاسیس را مشاهده نمود. چنان چه در این سایت اطلاعاتی از شرکت مورد نظر یافت نشد ، نشان دهنده ی این است که آن شرکت به طور قانونی به ثبت نرسیده است.
بسیاری از شرکت های غیر مجاز به دلیل عدم وجود شماره ثبت غیر مجاز هستند و البته به راحتی به شما اجازه ثبت یک شرکت را نخواهند داد ، میتوان در این صورت از مشاوره حقوقی ثبت شرکت یا وکیل متخصص به این کار استفاده کرد.
برای اشخاص حقیقی شناسنامه ، کارت ملی و برای اشخاص حقوقی برگه ای که از سامانه استعلام اشخاص حقوقی صادر می گردد نشان دهنده مشخصات کلی اشخاص می باشد.

مشخصات کلی شماره ثبت شرکت در استعلام اسم شرکت:

_ هم چون شناسنامه از راههای شناسایی هویت شرکت یا ثبت مؤسسه می باشد.
_ ثابت و بدون تغییر است.
_ شرکتهایی که شماره ثبت ندارند غیر مجاز محسوب می شوند.
_ راهی برای مطالعه شناسنامه شرکتهاست.
_ مادامی که شرکت دایر باشد با این شماره قابل شناسایی است.
_  مهمترین پارامتر یا مهمترین مشخصه در استعلام ثبت شرکتهاست.
_ به وسیله این شناسه، هویت اشخاص حقوقی ثبت شده در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، وزارت کشور، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، اتاق بازرگانی، سازمان اوقاف وامور خیریه و حوزه های علمیه قابل شناسایی خواهد بود.

استعلام ثبت شرکت و شماره ثبت شرکت چه مزایایی دارد؟

۱_ بررسی نوع شرکت

۲ _بررسی محل کار آن

۳_بررسی قانونی بودن شرکت

برای استعلام شماره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری در هر جای ایران کارشناسان مشاوره ” موسسه حقوقی فرداد” در خدمت شما هستند تا در کمترین زمان ممکن اطلاعات مورد نیاز شما از همه‌ی شرکت‌ها و موسسات ثبت شده در ایران را در اختیار شما قرار دهند.

از خدمات مشاوره رایگان موسسه فرداد رسا بهرمند شوید.

دیدگاه شما

Call Now Button