انتخاب نام شرکت : از مهمترین فرآیند در ثبت شرکت انتخاب نام شرکت می باشد در ادامه مطلب به بررسی نکان حائز اهمیت در انتخاب نام شرکت خواهیم پرداخت تا پایان مقاله با ما همرا باشید.

انتخاب نام شرکت : اسم شرکت معرف  شرکت است و از لحاظ اهمیت می توان گفت مانند  پرچم یا سرود ملی یک کشور اهمیت دارد. از طرف دیگر قوانین انتخاب اسم شرکت با سختگیری و موشکافی بسیار در نظر گرفته شده  که البته این سختگیری در تعیین اسم شرکت به دلیل مسائل حقوقی و مالی تا حدودی هم لازم است. همین امر گزینش نام شرکت را برای برخی تبدیل به فرآیند پیچیده و دشواری می‌کند.
آنچه مهم است این است که با شناخت درست قوانین مربوط به انتخاب نام شرکت بتوانیم نام شرکت را به گونه ای انتخاب کنیم که برای  شرکت مناسب و شایسته  باشد.

چرا انتخاب نام شرکت اهمیت دارد؟ : انتخاب نام شرکت مناسب، برای شرکت می تواند تمایز شدیدی بین شما و رقبا ایجاد کند و این می تواند شما را به بهترین مکان های رقابتی برساند چنانچه انتخاب نام نادرست نیز می تواند به همان اندازه قدرت شکننده داشته باشد. البته پیش از همه این ها باید برند تجاری تان را و جایگاه آن را مشخص کنید و اشراف کاملی بر رقبا و استراتژی آن ها داشته باشید.انتخاب اسمی که به حیطه کاری ربط داشته باشد بسیار اهمیت دارد، و می تواند موفقیت را دوچندان کند چرا که ذهن مخاطبین را برنامه ریزی می کند اما نباید فراموش کرد که انتخاب نام شرکت متناسب با پیشه، بتواند سادگی و سهولت تلفظ و ماندگاری نام را از بین ببرد. در واقع اول باید به ماندگاری نام توجه کرد و بعد به تناسب.
۱- دارای ریشه فارسی باشد.
۲- لاتین نباشد.
۳- با شئونات انقلاب اسلامی ایران منافات نداشته باشد.
۴- تکراری نباشد.به سایتwww.ilenc.irمراجعه و نام پیشنهادی را جستجو نمایید توجه کنید که دو کلمه از نام پیشنهادی با اسامی دارای سابقه باید متفاوت باشد.
۵- دارای اسم خاص باشد.
۶- از اعداد بصورت ریاضی آن استفاده نشود ، بلکه بصورت حروف نوشته شود.
۷- از عناوین ایثارگران و شاهد و امثالهم که انحصاراً تحت نظارت سازمان محترم بنیاد شهید و امور ایثارگران می باشد، استفاده نشود.
۸- از عنوانهای شعرا، دانشمندان و کاشفان در عصر حاضر استفاده نشود .
۹- عدم استفاده از حروف اول چند کلمه بعنوان اسم مخفف و یا ترکیبی از چند حرف.
۱۰-عدم استفاده از حرف اول بعضی از کلمات مثل: پی وی سی و ……

از چه کلماتی می‌توان برای انتخاب نام شرکت استفاده کرد؟

 • کلماتی که در انتخاب نام شرکت  استفاده می‌شوند باید  ریشه فارسی  داشته باشند. یعنی کلمات اسم شرکت باید در یکی از فرهنگ‌های دهخدا یا معین (به عنوان کلمه‌ فارسی ) آمده باشد. نکته دیگری که در انتخاب اسم شرکت باید به آن توجه کرد این است که هرچند استفاده از اسامی شهرها ، رنگ‌ها و اعداد در اسم شرکت مانعی ندارد اما این کلمات جزء اسم شرکت شمرده نمی‌شوند و اسم شرکت باید غیر از این کلمات شامل سه کلمه باشد. مثلاً “پویا ابتکار تهران” نمی‌تواند به عنوان اسم شرکت انتخاب شود چون اسم شرکت باید غیر از کلمه تهران شامل سه کلمه دیگر باشد. مثلاً “مبتکر صنعت پویا تهران”.
 • انتخاب نام شرکت خوش اهنگ
  هنگامی که صحبت از موفقیت و رونق  یک کسب و کار کوچک در میان است در واقع نام یک شرکت اهمیت بسیاری می یابد . یک نام صحیح می تواند شرکت شما را به اوج ببرد و از طرفی یک نام اشتباه نیز می تواند شرکت را به شکست بکشاند . اسم شرکت باید انتقال دهنده تجربه ، ارزش ، وجه تمایز محصولات و خدمات باشد .
  برخی از کارشناسان معتقدند  که اسامی انتزاعی  و مفهومی بهترین اسامی هستند، برخی دیگر اعتقاد دارند که در انتخاب نام شرکت اسامی خبری که به مشتریان می گویند که کسب و کار شما دقیقاً چیست بهترین اسامی هستند حال آنکه برخی دیگر بر این باورند که اسامی ابداعی بیشتر در اذهان می مانند در حالی که برخی دیگر اعتقاد دارند که این اسامی سریعتر به فراموشی سپرده می شوند.
  اما واقعیت این است که تمامی اسامی می توانند کار آمد باشند چنانچه با یک راهکار  بازاریابی مناسب حمایت شوند.
  انتخاب یک نام تجاری خوب یک فرایند پیچیده است . انتخاب نام شرکت جزء اولین ملزمات ثبت شرکت و در عین حال یکی از مهمترین مراحل تاسیس شرکت است.
  به همین دلیل  در این مطلب  سعی گردیده است تا نکات کلیدی در انتخاب نام شرکت  مجددا” بیان گردد .
 • انتخاب نام شرکت و نامگذاری را جدی بگیرید
  نام گذاری شرکت و یا محصولات تان یک موضوع جدی است. نامی که شما انتخاب می کنید بخشی جدایی ناپذیر از بازاریابی شرکتتان است.. اسم شما نشان دهنده تصور مشتری از شما ، برند و موقعیت شما در بازار است. نام یک شرکت فراتر از یک نام صرف است. بلکه بخش بزرگی از برند و موفقیت  شرکت شماست. درباره نام دامنه، محصولات و بازاریابی فکر کنید و اینکه یک نام چگونه ترجمان تمامی جوانب این برند خواهد بود.
 •  رقبا را چک کنید برای انتخاب نام شرکت بهتر : رقبای شما چه اسامی دارند؟ فهرستی از اسامی آنها تهیه و با هم مقایسه کنید تا ایده شما شکل بگیرد و اسم خودتان را توسعه و بهبود دهید به گونه ای که در میان جمعیت رقبا، نام شما متمایز باشد .
 • در هنگام انتخاب نام شرکت درباره مخاطبین بازار خود فکرکنید : هدف شما اینست که نام تجاری شما در میان مخاطبین تان مهم و طنین انداز باشد. بنابراین از هر آنچه که درباره مخاطبین تان می دانید استفاده کنید تا بتوانید ارتباط نامهایی که به ذهنتان می آید را با واقعیت بازار مخاطبین اندازه گیری کنید و بسنجید .
 • از خلاقیت خوددر انتخاب نام شرکت استفاده کنید :در حالی که تلاش می کنید که نامی انتخاب کنید که ادای  آن ساده و به آسانی به ذهن سپرده شود از روی ارزش یک نام کاملا متمایز به سادگی رد نشوید. چنانچه نام ابداعی شما دارای یک معنا و مفهوم ویژه ای باشد، این امر موجب می شود که حرفه  شما ماندگارتر شود.
 • نام شرکت مفید و مختصر باشید : هرچه نام تجاری کوتاه تر باشد بهتر و به خاطر سپردن آن راحت تر است .
  وقتی یک شرکت یا محصول دارای هویتی قابل فهم و ساده باشد، هزینه برندینگ یا برند سازی  تقلیل  می یابد.
 • در انتخاب نام شرکت متمایز باشید : از اسم یک برند مشهور و فعال استفاده نکنید و یا حتی بروی آن اصلاحات و تغییرات انجام ندهید. چرا که نه تنها موجب بروز مسائل  و درگیریهای حقوقی می گردد بلکه هر گونه تبلیغات و هزینه های مرتبط نتیجه معکوس خواهد داشت .پس متفاوت باشید.
 • در مورد سابقه نام انتخابی شرکت تحقیق کنید : حتی بهترین نام ها وقتی که توسط شخص دیگری مورد استفاده قرارگرفته شده  باشد، بی ارزش خواهد بود. و حتی ممکن است به کار شما لطمه وارد کند. استفاده از پایگاه های اطلاعاتی ومنابع رسمی به منظور حصول اطمینان از چنین موضوعی ضروری است
 •  ازبازی با کلمات در انتخاب نام شرکت اجتناب کنید :استفاده از استراتژی بازی با کلمات در انتخاب نام شرکت می تواند منجر به این شود که مشتریان به سختی شما را به یاد بیاورند و پیدایتان کنند. انتخاب اسامی با مزه نتیجه معکوس خواهد داشت. از نام های منفی خودداری کنید نام شما باید در افراد اشتیقاق  و هیجان  ایجاد نماید.
 • از شرکت« من » بپرهیزید : یک تمایل رایج در انتخاب نام شرکت وجود دارد که کسب و کار به نام موسس آن ثبت شود. اگر قرار شود روزی شرکت به فروش برسد، نام شرکتی که به نام موسس آن است برای خریدارن احتمالی آن کمتر جذاب می باشد و احتمال فروش را کاهش می دهد.
 • ظاهری زیبا و متقارن : باید بدانید نام تجاری که انتخاب کردید چگونه در علامت وآرم شرکت یا بیلبوردهای تبلیغاتی نمایش داده می شود. به عنوان مثال نام شرکت Xerox , Volvo ,GoGo که از یک تعادل و توازن برخورداراست و دوستانه و جذاب به نظر می رسند اسامی متقارنی هستند.
  در مقابل نیز نام های وجود دارند همانند Ks,RTJ و… که ظاهر ی سخت و نامتعارف دارندو ممکن است هر کسی از معنای این حروف مخفف آگاه نباشد.
 • اطمینان حاصل کنید که شما آن را دوست دارید. : فرایند انتخاب نام شرکت می تواند به راحتی تبدیل به یک دردسر بزرگ شود .
  مدیر عامل شرکت”  Kingdom Ridge” می گوید : او و شریک تجاری اش صدها ساعت برای بررسی و فکر کردن در مورد نام شرکت خود سپری کردند. آن ها در میان فهرستی  از نام خدایان یونانی ، کوه ها ، مکان های جغرافیا و …جتسجو کردند و نهایتا هم به نتیجه نرسیدند :. در نهایت  این مدیر تصمیم گرفت که یک نام شناخته شده را انتخاب کند- خیابانی که او در آن زندگی می کرد. Kingdom Ridge – او می گوید حالا هر زمانی که نام شرکت خود را می شنود هیجان زده میشود.
 •  نام شرکت اشتباه و اصرار بر عدم تعویض آن : بسیاری از صاحبان کسب وکار می دانند که اسم شرکتشان مشکل دارد . ولی امید دارند که به نحوه معجزه آسایی این مشکل خود به خود حل شود. این موضوع را دست کم نگیرید و هر زمان که به این نتیجه رسیدید که نام اشتباهی برای شرکت خود انتخاب کرده اید ، سریعا” برای تغییر نام اقدام کنید ، ضرب المثل معروفی است که می گوید: «جلوی ضرر را هر وقت بگیرند منفعت است »
 • اسم کلمه‌ای است که می‌تواند مستقیماً نهاد جمله باشد و برای دلالت بر شخص، حیوان، شیئی یا مفهومی به کار می‌رود. تقسیمات اسم . اسم عام و اسم خاص اسم عام، اسمی است که بر همه افراد و اشیاء و مفاهیم دلالت کند و بین همه آنها مشترک باشد (مانند «کتاب»، «مرد») و اسم خاص، اسمی است که تنها به یک فرد یا شیئی اشاره دارد و همه را شامل نمی‌شود (مانند «فرزام»، «بیستون»، «آسیا »)

اسم‌های خاص در انتخاب نام شرکت را به چهار دسته می‌توان تقسیم کرد:

 • اسم مخصوص انسان‌ها: مانند «سهراب»، «مهتاب» «حمید» «حسین» «امیر»  که در اینجا مورد استفاده قرار نمی گیرد.
 • اسم مخصوص حیوان‌ها: مانند «رخش»، «شبدیز» «ققنوس» «سیمرغ» «عقاب» «طاووس»
 • اسم مخصوص اماکن مختلف جغرافیایی مانند «آسیا»، «گرگان»، «اهواز» «شاهوار» «سبلان»
 • اسم مخصوص اشیائی که بیشتر از یکی نیستند: ماننــــد «انجیل»، «تخت طاووس»، «کوه نور» «گندم» «مروارید» «قرآن»
  اسم خاص را جمع نمی‌بندند، مگر در مواردی که مقصود از آن مثال یا مانند و نوع باشد : ایران در کنار فردوسی‌ها و سعدی‌ها و حافظ‌ها پرورده است. که مقصود همان فردوسی و سعدی و حافظ است و در حکم اسم عام می‌باشد و توسط ها جمع بسته می‌شود. این نوع جمع بستن در ادبیّاتِ فارسی نیز به چشم می‌خورد.

لازم بذکر است نباید اسامی زیر مضاف به عناوین در انتخاب نام شرکت شود:

آژانس- ایثار-ایثارگران – شاهد – شهید- آزاده- جانبازان- تکنو – فامیلی -فیلتر – نیک – باور- میکروبرد- تست – استار – تک – مدرن – پیک – ملی – ایران- ملت- کشور- انتظام – نظام – نفت – پتروشیمی – دادگستر- بنیاد – سازمان – مرکز – بهزیست – بانک – بسیج – جهاد – آسانسور – مونتاژ- ونوس – دفتر- ایتال – بیو- کنترل – متریک – مترلژی- امنیت- کارواش – فانتزی – شهروند – اقتصاد -میهن – جوانان – ایمان – دکوراسیون – هدف – سپاه – تکنیک – دیتا- تک نو- تکنولوژی – اورست.

بعد از حذف اسامی دارای مشکل باید بین اسامی بی عیب یکی را انتخاب کنید. آیا شما اسمی را می خواهید که ژنریک است، یا توضیحی و یا تجملی؟  هر وکیلی به شما می گوید که نام تجملی بهترین تأثیر را در تجارت دارد.  این نوع نام به راحتی شما را از رقبای خود متمایز کرده و نامی قوی محسوب می شوند. معمولا بعد از شنیدن نام های تجملی شکل خاصی در ذهن افراد القا نمی شود. هیچ کس نمی داند نایک، یا زروکس چه شکلی هستند.
البته مشکل نام های تجملی این است که برای جلب مشتری و جا انداختن برند به زمان و هزینه زیادی نیاز است. نام برند یا شرکت خودبخود باعث ارتقای موقعیت نمی شود.  در بسیاری از شرکت های پارتیزان، نام های تجملی بیش از حد گران هستند و فرصت کافی برای جا انداختن آنها وجود ندارد

برای مشاوره انتخاب نام شرکت می توانید از کارشناسان موسسه فرداد رسا مشاوره رایگان دریافت کنید

 

دیدگاه شما