ثبت شرکت در با کارشناسان متخصص موسسه فرداد رسا همراه شوید تا اطلاعات کافی در زمینه ثبت شرکت مطلع شوید

ابتدا به تعریف شرکت بپردازیم که شرکت چیست و چگونه یک شرکت به ثبت می رسد؟
شرکت از اجتماع ۲ یا چند شریک یا سهامدار و یا موسس که دارای هدف مشترکی برای رسیدن به یک هدف واحد تشکیل می شود گفته می شود ، شرکا یا سهامداران هر شرکت می توانند شخصیت های حقیقی و حقوقی باشند. هر شرکت دارای یک هدف با خط مشی می باشد که توسط شخصیت های حقیقی و حقوقی(شرکا یا سهام داران ) تعیین می شود.اصولا این خط مشی در چهارچوبی به نام اساسنامه که دارای مفاد مختلفی می باشد تشکیل می شود.
در قانون تجارت ۷ دسته شرکت تعریف گردیده که هریک خاصیت ها و خصلت های خود را در قانون تجارت دارند و دارای اساسنامه های نزدیک به هم که دارای طرح یکپارچه می باشد هستند. اصولا در اساسنامه شرکتها از مواردی نظیر نام شرکت ، موضوع شرکت(هدف) ، مدت زمان شرکت ، مرکز اصلی (دفتر مرکزی) و شعب شرکت ، میزان سرمایه شرکت (سرانه همکاری) به تفکیک نقد و غیر نقد تعداد سهام شرکت و نوع آنها (بی نام ،با نام ، ممتاز ، وثیقه و ….)، نحوه انتقال سهام و ….. که این ها جزو مهمترین اقسام اساسنامه می باشد و تعدادی ماده دیگر که میتوانند سهام داران و شرکاء تعیین کنند و در اساسنامه الحاق نمایند.انواع شرکت ها که می‌توان طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران راه‌اندازی نمود شرط لازم برای اداره موفقیت یک کسب‌ و کار است. هر یک از شرکت‌ها برای هدف خاصی طراحی شده و کارآفرین باید با شناخت کامل ابعاد هر یک از آن‌ها قالب مناسب برای کسب ‌و کار خود را انتخاب کند.

ثبت شرکت از لحاظ معامله کنندگان با شرکت در درجه ای از اهمیت است که بدون مراجعه به آن اغلب نمی توانند معامله کنند.زیرا کسی که قرارداد مهمی با شرکت منعقد می نماید یا معامله ی مهمی انجام می دهد باید بداند که سرمایه ی شرکت تا چه اندازه است و اختیار مدیران شرکت تا چه حدود بوده و بالاخره قدرت و توانایی این شخصیت حقوقی به چه میزان است. در حقیقت، نفع اشخاص ثالث  در این است که شرکت به ثبت برسد ،چه در این صورت این اشخاص می توانند از میزان مسئولیت شرکا ،نوع شرکت و اقامتگاه آن آگاه شوند.به این ترتیب مواد مهم و لازم هر شرکت در جراید کثیرالانتشار آگهی می شود تا همه از آن مستحضر باشند،علاوه بر آن،به نحوی که در اغلب ممالک معمول است هر شخص خارجی ولو این که ظاهراَ ذینفع نباشد می تواند به پرونده ای که برای ثبت شرکت تشکیل شده مراجعه و از محتویات آن اطلاع حاصل کند.در کشور ما این قسمت ضمن آیین نامه ی مصوبه ی خرداد ۱۳۱۰ و مقررات ۱۰ اسفند ۱۳۲۷ وزارت دادگستری مقرر گردیده «مراجعه به دفاتر ثبت شرکت ها اعم از ایرانی و خارجی برای عموم آزاد و هر ذینفعی می تواند از مندرجات آن سواد مصدق تحصیل کند» .

عناوین انواع شرکت های تجاری
ثبت شرکت سهامی خاص  joint stock Co.
ثبت شرکت با مسئولیت محدود   .limited liability co
ثبت شرکت تضامنی  general partnership
• ثبت شرکت مختلط غیر سهامی  limited partner ship
• ثبت شرکت مختلط سهامیjoint stock partner ship
• ثبت شرکت نسبی  proportional liability partnership
ثبت شرکت تعاونی   consumer and producer cooperative

مراحل ثبت شرکت

 • اولین اقدام از مراحل ثبت شرکت این است که یک شریک خوب پیدا کنید.
  مسوولیت و وظیفه هر سرمایه گذار در شرکت محدود و به اندازه میزان سرمایه اوست. حداقل تعداد سهامداران برای ثبت شرکت۲ نفر و در شرکتهای سهامی خاص ۳ نفر است. همچنین حق رای هر کسی به اندازه میزان سرمایه او در شرکت است. پس به فکر یک شریک خوب باشید.
 • در گام دوم به سراغ سامانه اینترنتی ثبت شرکت بروید و در قسمت پذیرش درخواست ثبت شرکت، فرمی را مشاهده خواهیدکرد که باید آن را تکمیل کنید. کلیه اطالعات و مشخصات مربوط به خودتان و هر متقاضی دیگر در این فرم باید نوشته شود.
 • گام سوم بعد باید نام و نوع شخص حقوقی شرکت را انتخاب کنید و سپس در فرم وارد کنید. شما مجاز به انتخاب ۵ نام برای شرکت خود میباشید که از بین آنها نامی که تکراری نباشد یا اینکه مربوط به سازمان یا اداره دولتی نمیباشد انتخاب و به شما یک کد رهگیری داده میشود.
 • در گام چهارم باید مدت زمان و نوع فعالیت مشخص شود. مثال فعالیت از نوع آموزشی و پژوهشی یا علمی و مدت زمان هم بهصورت محدود یا نامحدود انتخاب میشود. همچنین برای برخی از فعالیتها نیاز به کسب مجوز میباشد.
 • در مرحله پنجم بایستی نشانی و محلی را که برای شرکت در نظر گرفتهاید وارد کنید و اگر مکانی مشخص وجود نداشته باشدشما میتوانید آدرس منزل، شماره تماس و کد پستی خود را وارد کرده تا مدارک مربوط به ثبت شرکت در منزل تحویل داده شود.
 • در گام ششم باید میزان مبلغ در نظر گرفته شده برای سرمایه اولیه شرکت در قسمت »سرمایه شخص حقوقی« مشخص شودکه در شرکتهای محدود از ۱۰۰هزار تومان شروع میشود و با توجه به اعتبار شرکت مبالغ بیشتری را در نظر میگیرند.
 • در مرحله هفتم باید اسامی تمام شرکای خود را در فرم پیش روی خود وارد کنید. مشخصات کامل از جمله آدرس پستی و شماره تماس باید ثبت شود. اگر تعداد این افراد بیش از۱۵  نفر باشد بایستی فرم مخصوصی که در سایت گذاشته شده را دریافت و مشخصات را وارد کنید.
 • در گام هشتم باید میزان سهام هر یک از شرکا مشخص شود که نوع سهام میتواند به صورت نقدی و غیر نقدی ثبت گردد.همچنین نوع سمت آنها نیز در این مرحله مشخص و وارد میشود.
 • در مرحله نهم با انتخاب تعداد شعبههای در نظر گرفته شده و همچنین مکان آنها، در فرم مربوطه وارد که این کار را میتوان به بعد از مشورت با شرکا نیز انجام داد. بعد از این کار تعیین سال مالی شرکت و تکمیل صورت جلسه ضرورت دارد.
 • در مرحله دهم تعیین اساسنامه شرکت مد نظر است که در اینباره فرم مربوط به اساسنامه در اختیار شما قرار میگیرد. باتکمیل این فرم و همچنین در صورت تمایل میتوانید قوانین خاص شرکت خود را وارد کنید و بعد از اینکه آن را برابر با اصل کردید در سایت ثبت شرکتها آنرا بارگذاری کنید. با این کار ، کار شما به اتمام رسیده است. سپس باید منتظراداره ثبت شرکتها بمانید تا از شما مدارک را درخواست کنند.
  در اقدام آخر شما باید آگهی ثبت شرکت خود را در روزنامه رسمی به چاپ برسانید که این کار بعد از تایید تمام مراحل ودریافت شماره ثبت انجام میگیرد. اصل این آگهی الزم و ضروری است. پس در حفظ آن بکوشید. در آگهی باید نام و نوع شرکت ثبت شود که پس از درج آگهی شما میتوانید کار خود را به طور رسمی آغاز کنید.

شرایط ثبت شرکت

ثبت شرکت معمولا مبتنی بر تنظیم شرکت نامه است، اما به جهت تحقق موارد قانونی، تعیین نوع شرکت و نحوه همکاری شرکا باید مورد توجه قرار بگیرد.

این شرایط ثبت شرکت عبارتند از:
۱- انتخاب اعضا و سهامداران (داشتن حداقل سه نفر سهامدار در سهامی خاص و دو نفر شریک در مسئولیت محدود) و در صد سهام هر یک و سمت های آنها و تعیین دارندگان حق امضا
۲- انتخاب نام شرکت
۳- انتخاب بازرسین قانونی ( الزام برای شرکت های سهامی)
۴- فراهم نمودن حداقل مبلغ یک میلیون ریال برای سرمایه اولیه
۵- واریز ۳۵% از سرمایه در حساب شرکت در شرف تاسیس (الزامی برای شرکت های سهامی)
۶-ارائه گواهی عدم سوء پیشینه اعضای هیئت مدیره و مدیر عامل و بازرسین
۷- انتخاب موضوع فعالیت شرکت
۸- تهیه دو نسخه اظهارنامه، اساسنامه ثبت شرکت و همچنین فرم صورتجلسه مجمع عمومی موسسین و صورتجلسه هیات مدیره، و امضا ذیل تمام اوراق (شرکت های سهامی)
۹- تهیه دو نسخه اساسنامه، شرکتنامه و تقاضانامه ثبت شرکت و همچنین فرم صورتجلسه مجمع عمومی موسسین و صورتجلسه هیات مدیره، و امضا ذیل تمام اوراق (شرکت های با مسئوایت محدود)

مدارک لازم جهت ثبت شرکت

۱٫ کپی شناسنامه و کارت ملی برابر اصل شده  حداقل ۳ نفر اعضا و ۲ نفر بازرس
۲٫ گواهی عدم سوپیشینه برای کلیه اعضاء و بازرسین (از پلیس +۱۰)
۳٫ اطلاعات برای تنظیم مدارک شرکت از قبیل موضوع فعالیت ،آدرس و کدپستی ، میزان سرمایه ،نسبت تقسیم سهام بین اعضا ، سمت اعضا و حق امضاداران شرکت.
۴٫ گواهی افتتاح حساب بانکی ۳۵% درصدی بنام شرکت در شرف تاسیس با امضا حق امضاداران.
۵٫ پس ازکسب اطلاعات لازم و شماره حساب جاری اسناد تنظیم میشود(اساسنامه،اظهارنامه ،صورتجلسه )

هزینه های ثبت شرکت

هزینه تمام شده  ثبت شرکت به عواملی مانند گستره موضوع فعالیت شرکت ، سرمایه اولیه شرکت و نیز تعداد خطوط روزنامه رسمی و نوع فعالیت ( خدماتی- تجاری- صادرات و…) مشخص می سازد . هزینه های ثابت ، حق الوکاله موسسات ثبتی مانند به همراه حق الدرج آگهی، حق الثبت و هزینه های واریزی به حسابهای دولتی من باب ثبت شرکت هستند.

ثبت شرکت ارزان یا گران ؟
اگر بخواهید شرکتی را ارزان ثبت کنید، باید بگوییم هیچ ارزانی بی حکمت نیست . لذا به کلیه متقاضیان ثبت شرکت توصیه می کنیم . نسبت به هزینه ها حساس باشند .زیرا که هرارزانی دلیل بر سود اندک موسسات ثبت شرکت نیست، بلکه در بسیاری مواقع علت ارزانی فرار از خدمات پشتیبانی  پس از ثبت  و عدم اهمیت دادن به  زمان مشتری می باشد.
به طور معمول اگر متقاضی بخواهد شرکت خود را در مدت زمان مناسب به ثبت برساند ، طبیعتا” باید هزینه بیشتری نیز پرداخت گردد.
اگر بخواهیم ثبت شرکت خود را به شکل تخصصی و درست و با کیفیت مناسب به انجام برسانیم بهتر است  با کمی دقت و پرداخت هزینه بیشتر این کار را به انجام برسانیم و گامی محکم برای آغاز کسب و کار خود برداریم.
توجه داشته باشید که اصولا شرکتهای ارائه دهنده خدمات ثبت پس از دریافت هزینه خدمات خود باید کار را به طور کامل انجام دهند. لذا به این نکته توجه داشته باشید موسسه ای که خدمات ثبت شرکت یا ثبت برند برایتان انجام می دهد، صفر تا صد کار را بپذیرد و تضمین نماید امور را به شکل صحیح و اصولی انجام می دهد.
کارشناسان موسسه فرداد رسا آماده پاسخگویی به سوالات شما در زمینه ثبت شرکت می باشند

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.