بلاگ

رتبه بندی پیمانکاران : مراحل رتبه بندی پیمانکاران , شرایط رتبه بندی پیمانکاران , رتبه بندی پیمانکاران چیست؟ : رتبه بندی یک نوع معیار صلاحیت گذاری بر اساس استانداردهای تعریف شده است.به عبارتی دیگر،رتبه بندی شرکت های پیمانکاری،بررسی میزان توانایی شرکت(بر اساس نفرات و سوابق آن ها،تجربه ی کاری و توان مالی)است که طبق ضوابط و آیین نامه هایی که توسط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی نهاد ریاست جمهوری مصوب می شود انجام می گیرد.
رتبه بندی شرکت ها در بخش های زیر صورت می گیرد:
رتبه بندی پیمانکاری،رتبه بندی مشاوران،رتبه بندی شرکت های انفورماتیک،رتبه بندی شرکت های EPC،رتبه بندی اندوه سازان
بر اساس نوع و زمینه فعالیت شرکت رتبه بندی پیمانکاران صورت میگیرد. شرکت های تازه تاسیس و یا شرکت هایی که به تازگی شروع به فعالیت نموده اند جهت رتبه بندی پیمانکاران در ردیف معیار رتبه بندی قرار نمی گیرد و برای ارتقای رتبه از ۵ به ۴ باید متناسب با هر رشته تقاضا را به حد نصاب برسانند. از مزایای قابل ذکر اخذ رتبه پیمانکار ، شرکت در مناقصات دولتی خواهد بود زیرا سازمان ها و ارگان های دولتی فقط با شرکتهایی قرارداد منعقد مینمایند که دارای رتبه و گرید باشند. در گروه های شهرسازی و معماری شامل مقاوم سازی، طراحی و شهرسازی، ساماندهی و توانمندسازی بافت های فرسوده و سکونتگاه های غیر رسمی، معماری داخلی، ساختمان های مسکونی، تجاری اداری، صنعتی و نظامی، ساختمان های آموزشی ، ورزشی و بهداشتی و درمانی، شهرسازی اخذ رتبه پیمانکار امکان پذیر خواهد بود. رتبه پیمانکار، به نوعی اعتبار و اعتماد برای هر شرکتی محسوب خواهد شد.
شرکت های پیمانکاری با توجه به قراردادها و امکانات و افراد امتیاز آور از ۱ تا ۵ رتبه بندی می شوند  که در واقع ۵ پایین ترین و ۱ بالاترین رتبه محسوب می شود.ولی شرکت های مشاور از ۱ تا ۳ رتبه بندی اخذ می کنند که ۳ پایین ترین و ۱ بالاترین رتبه است.برای رتبه بندی شرکت های پیمانکار ملاک اصلی تعداد نیروی فنی و مهندسی حاضر در هیئت مدیره یک شرکت است ولی برای رتبه بندی شرکت های مشاور علاوه بر نیروی فنی و مهندسی،امکانات فنی و نرم افزاری آن شرکت ها نیز مورد ارزیابی قرار می گیرد.
رتبه بندی چیست؟
رتبه بندی یا گرید یک نوع معیار صلاحیت گذاری برای تضمین کیفیت و کمیت پیمانکاران در ارائه ی خدمات و دفاع از حقوق بهره وران می باشد که توسط معاونت برنامه ریزی و نطارت راهبردی ریاست جمهوری اتخاذ می شود.
در رتبه بندی پیمانکاران با اخذ رتبه پیمانکاران شخص حقیقی یا حقوقی توانسته به معرفی شایستگیهای خود بر اساس تخصص، تجربه و توان مالی خود بپردازد تا پس از اخذ رتبه پیمانکاری بتواند برای انجام پروژه های مورد پیمان آمادگی کسب کند.

اخذ رتبه پیمانکاری منحصر به پیمانکاران زیر است:

اشخاص حقیقی یا حقوقی ایرانی که قصد کار در ایران دارند.
اشخاص حقوقی خارجی که قصد کار در ایران دارند.
اشخاص حقیقی یا حقوقی ایرانی که برای کار در کشورهای خارجی نیاز به تضمین یا تسهیلات دولتی دارند.
رتبه بندی پیمانکاران بر حسب توان (پایه) به شرح زیر طبقه‌بندی می‌شوند:
نوع اول: پیمانکاران حقیقی و اشخاص حقوقی بخش خصوصی ایرانی که صد در صد سهم‌الشرکه یا سهام آن‌ها متعلق به اشخاص حقیقی ایرانی باشد.
نوع دوم: پیمانکارانی که صد در صد مالکیت سهم‌الشرکه یا سهام آن‌ها متعلق به دولت، شهرداری‌ها،‌ موسسات یا نهادها و ارگانهای انقلاب اسلامی یا دیگر موسسات عمومی و عام‌المنفعه باشد.
نوع سوم: گروهای مشارکت و یا سایر پیمانکارانی که حائز شرایط نوع اول و دوم نباشند، نوع سوم محسوب می‌شوند.

تبصره ۱: شرکت‌هایی که صد در صد (۱۰۰%) سهام آنها متعلق به اشخاص حقیقی و حقوقی نوع اول باشد، نوع یک محسوب می‌شوند.
تبصره ۲: سایر اشخاص حقوقی عمومی (نظیر دولت، سازمان‌های دولتی، شهرداری‌ها،‌ نهادها و موسسات عمومی غیردولتی، موسسات خیریه و موقوفات و …) پیمانکار محسوب نمی‌شوند.
رتبه بندی پیمانکاران براساس نوع فعالیت و معیارهای صلاحیت
پیمانکاران بر حسب نوع فعالیت به ۱۲ رشته تقسیم می‌شوند:

 1. رشته آب
 2. رشته راه و ترابری
 3. رشته صنعت و معدن
 4. رشته نیرو
 5. رشته تاسیسات و تجهیزات
 6. رشته کاوش‌های زمینی
 7. رشته ارتباطات و فناوری اطلاعات
 8. رشته کشاورزی
 9. رشته خدمات
 10. رشته مرمت آثار فرهنگی و تاریخی
 11. رشته نفت و گاز
 12. رشته ساختمان و ابنیه

هر کدام از رشته‌ها با توجه به معیارهای صلاحیت در ۵ پایه (از بزرگ به کوچک از نظر توان و ظرفیت) به شرح زیر طبقه‌بندی می‌شوند:
پیمانکاران پایه یک         پیمانکاران پایه دو        پیمانکاران پایه سه        پیمانکاران پایه چهار    پیمانکاران پایه پنج
برای رتبه بندی شرکت های پیمانکاری امتیاز نیروی انسانی متخصص،امتیاز کارهای انجام شده و امتیاز توان مالی مورد بررسی قرار می گیرد.
فواید رتبه بندی پیمانکاران:
۱-شرکت های پیمانکاری برای شرکت در مناقصات دولتی می بایست دارای گواهینامه صلاحیت پیمانکاری باشند.
۲-سرمایه گذار با آگاهی کامل از رتبه بندی شرکت ها و توان فنی و مالی آن ها می تواند در انتخاب شرکت مناسب برای انجام پروژه خود تصمیم بهتری اخذ نماید.
۳-رتبه بندی شرکت ها در صنایع گوناگون می تواند نمای کلی از وضعیت شرکت های مختلف نسبت به هم و نقاط ضعت و قوت آن ها باشد.
۴-هر شرکتی برای عقد قرارداد با شرکت ها و سازمان های دولتی به رتبه بندی نیاز دارد.به عبارت دیگر مراکز دولتی اجازه ندارند با شرکت هایی که رتبه ندارند قرارداد ببندند.

شرایط عمومی تعیین صلاحیت و دریافت گواهی رتبه بندی شرکت ها:

در رتبه بندی پیمانکاران برای تعیین صلاحیت و دریافت گواهی رتبه داشتن یکسری از شرایط عمومی ضروری است. از آن جمله :
۱-شرکت در سازمان ثبت شرکت ها به ثبت رسیده باشد.(جهت اخذ رتبه ،نخستین قدم ثبت یک شرکت است)
۲-شرکت واجد شرایط و امتیازات لازم برای تعیین صلاحیت در رتبه مورد نظر  طبق ضوابط و دستورالعمل های لازم باشد.
۳-شرکت محرومیت یا ممنوعیتی برای انجام کارهای مربوطه نداشته باشد(عدم سوءپیشینه حرفه ای)
۴-هیچکدام از مدیران شرکت نباید کارمند دولت باشند.
۵-سابقه کار مفید و مرتبط مدیر عامل و اعضاء هیات مدیره موظف بر اساس جداول ۱-۷ آیین نامه ضروری می باشد.
۶-امتیاز مدرک تحصیلی هیات مدیره و پرسنل فنی امتیازآور فقط در یک شرکت پیمانکاری یا مشاوره یا طرح ساخت محاسبه گردد.
نکته:در صورت وجود دو مهندس با سابقه بیمه در اعضای هیئت مدیره شرکت می تواند در دو شاخه متفاوت تقاضای اخذ رتبه را داشته باشد.

از خدمات مشاوره رایگان موسسه فرداد رسابهرمند شوید.

دیدگاه شما

Call Now Button