شرایط ثبت شرکت : هرگاه دو یا چند نفر تصمیم به ثبت شرکت می گیرند باید شرایط ثبت شرکت را بدانند و رعایت نمایند.آنها به منظور انجام امور تجاری با تسهیم سرمایه و ترسیم نحوه تقسیم سود و زیان طبق مفاد قرارداد ، تفاهم نمایند فرآیند فعالیت آن ها یک شرکت تجاری را تشکیل داده است .به عبارت دیگر هر گونه عملیات تجاری ناشی از تودیع سرمایه شرکاء که طبق قرارداد با تقسیم سود و زیان همراه باشد مشمول فعالیت شرکت تجاری است و دارای شرایط ثبت شرکت می باشد.
از جمله شرایط ثبت شرکت تعیین نوع شرکت است .به همین منظور در ادامه انواع شرکت های تجاری را که حائز شرایط ثبت شرکت هستند ذکر شده اند.
طبق ماده۲۰  قانون تجارت، انواع شرکت های تجاری را به این شرح نام برده است :
۱- شرکت سهامی خاص
۲- شرکت با مسئولیت محدود
۳- شرکت تضامنی
۴- شرکت مختلط غیر سهامی
۵- شرکت مختلط سهامی
۶- شرکت نسبی
۷- شرکت تعاونی

چه کسانی حائز شرایط ثبت شرکت می باشند؟

بر اساس قوانین موجود در ایران،کسانی می توانند در ایران شرکت ثبت نمایند که:
کلیه ی اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از ایرانی و خارجی دارای شرایط ثبت شرکت  می باشند و می توانند اقدام به ثبت شرکت  نمایند.
اشخاص خارجی می توانند بدون شریک ایرانی به صورت مالکیت ۱۰۰% در ایران شرکت ثبت نمایند.
چند شرکت با هم می توانند بدون وجود اشخاص حقیقی شرکت مستقلی ثبت نمایند.(Joint Venture) به منظور ایجاد اشتغال در ایران،سعی شده است تا این روند در ایران راحت طی گردد. (مدارک لازم گواهی ثبت شرکت+ کپی مدارک هویتی نمایندگان آن ها)
نکته :
در شرایط ثبت شرکت دارا بودن سوء پیشینه اشخاص مانعی جهت ثبت شرکت نیست فقط نمی توانند جزء هیئت مدیره،مدیر عامل و یا بازرسین شرکت باشند.
شرایط ثبت شرکت چیست ؟
ثبت شرکت معمولا مبتنی بر تنظیم شرکت نامه است، اما به جهت تحقق موارد قانونی، تعیین نوع شرکت و نحوه همکاری شرکا باید مورد توجه قرار بگیرد. از جمله  شرایط ثبت شرکت:
۱) انتخاب اعضا و سهامداران (داشتن حداقل سه نفر سهامدار در سهامی خاص و دو نفر شریک در مسئولیت محدود) و در صد سهام هر یک و سمت های آنها و تعیین دارندگان حق امضا
۲)انتخاب نام شرکت
۳) انتخاب بازرسین قانونی ( الزام برای شرکت های سهامی).
۴) فراهم نمودن حداقل مبلغ یک میلیون ریال برای سرمایه اولیه
۵) واریز ۳۵% از سرمایه در حساب شرکت در شرف تاسیس (الزامی برای شرکت های سهامی)
۶) ارائه گواهی عدم سوء پیشینه اعضای هیئت مدیره و مدیر عامل و بازرسین
۷) انتخاب موضوع فعالیت شرکت
۸) تهیه دو نسخه اظهارنامه، اساسنامه ثبت شرکت و همچنین فرم صورتجلسه مجمع عمومی موسسین و صورتجلسه هیات مدیره، و امضا ذیل تمام اوراق (شرکت های سهامی).
۹) تهیه دو نسخه اساسنامه، شرکتنامه و تقاضانامه ثبت شرکت و همچنین فرم صورتجلسه مجمع عمومی موسسین و صورتجلسه هیات مدیره، و امضا ذیل تمام اوراق (شرکت های با مسئوایت محدود)
از شرایط ثبت شرکت این است که در قرارداد شرکت مثل همه عقود و قراردادها باید شرایط عمومی صحت عقود رعایت شود که عبارت است ازقصد و رضا ، اهلیت ، معین بودن موضوع ، قانونی بودن جهت و هدف. همچنین شرایط اختصاصی تشکیل شرکت عبارت است از : وجود شرکا ، همکاری شرکا ، سرمایه گذاری ، تقسیم سود و زیان ، مبادرت به عملیات بازرگانی
در صورت نیاز به هر گونه مشاوره در این رابطه ، می توانید با کارشناسان مجرب ما در موسسه حقوقی فرداد در ارتباط باشید.

شرایط ثبت شرکت به صورت عمومی

۱- قصد و رضا
یکی از شرایط اساسی صحت معامله ، قصد طرفین و رضای آن ها است. قصد عبارت است از عزم و تصمیم به انشای عقد و پذیرفتن نهایی التزام و تعهد به قرارداد و رضا به معنای موافقت ، طیب نفس و رضایت به کار می رود.
قصد و رضا ناشی از اراده و اختیار است و فقدان هر یک موجب بطلان قرارداد است.
۲-اهلیت
اهلیت به توانایی قانونی شخص برای دارا شدن یا اجرای حق گفته می شود. کسی که فاقد اهلیت است محجور نامیده می شود. محدوده افراد فاقد این حق در نظام های قضایی مختلف است اما معمولاَ مجنونین و دیوانگان ،سفها و کم خردان و کودکان قبل از رسیدن به سن قانونی از اهلیت برای اعمال بخشی یا تمامی حقوق خود برخوردار نیستند.
ملاک رشد از نظر قانون رسیدن به سن هیجده سال و ضابطه عقل عرف و نظر پزشک قانونی است.
۳-معین بودن موضوع
به موجب بند ۳ ماده ۱۹۰ ق.م از جمله شرایط اساسی صحت هر معامله این است که مورد معامله ” موضوع معین ” باشد. بنابراین ، مورد معامله نباید بین چند امر مردد باشد و طرفین قرارداد باید موضوع واحدی را مورد قصد انشا قرار دهند. موضوع شرکت برای امر مبهم و غیر معین باطل است.
۴-قانونی بودن جهت و هدف
در صورتی که جهت و هدف شرکت امر غیر قانونی مثل قاچاق و قمار و سرقت و اغتشاش و نظایر این ها باشد باطل است.
شرایط  اختصاصی تشکیل شرکت

از جمله شرایط ثبت شرکت شرایط اختصاصی تشکیل شرکت می باشد که عبارتند از:

۱- وجود شرکا
شرکت با حداقل دو نفر تشکیل می شود. امروزه در نظام حقوقی ایران ، برخلاف کشورهای عضو جامعه اروپایی وجود شرکت تجاری با یک شریک متصور نیست و لذا دو شریک برای تحقق مفهوم هر شرکت تجاری ضروری است.
۲- همکاری شرکا
یکی از خصایص شرکت های تجاری، همکاری میان شرکا است .
همکاری شرکا در دادن سرمایه و حضور در مجامع عمومی و در صورت انتخاب شدن به نمایندگی شرکت از هیات مدیره و بازرسی حضور و فعالیت در آنست.
۳- سرمایه گذاری
سرمایه شرکت اعم از نقد یا جنس و یا حتی هنر و عمل و امتیاز از طرف شرکاء تامین می شود.
۴- مبادرت به عملیات بازرگانی
اساس شرکت تجاری بر انجام معاملات تجاری است. لازم به توضیح است که معاملات در غیر منقول و یا برای حوائج شخصی اگر چه از طرف شرکت های تجاری باشد تجارت محسوب نیست.
۵- تقسیم سود و زیان
سود به معنای دارایی است که به دارایی موجود شرکاء در شرکت افزوده می شود و اگر شرکت ضرر بکند آن هم بین شرکا تقسیم خواهد شد.در واقع ، یکی از ویژگی های شرکت تجاری ، تقسیم سود و زیان میان شرکا است .

از خدمات مشاوره رایگان موسسه فرداد رسا بهرمند شوید.

دیدگاه شما

Call Now Button